دولت یمن: جامعه بین‌المللی ایران را برای توقف مداخله‌ در امور یمن زیر فشار بگذارد

معین عبدالملک، نخست‌وزیر یمن: جامعه جهانی باید متوجه این واقعیت باشند که شبه‌نظامیان حوثی، گروهی تروریستی هستند که تلاش خود را تماما وقف جنگ و تخریب در راستای اهداف و برنامه‌های رژیم ایران کرده‌‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت یمن از جامعه بین‌المللی خواست فشار بر ایران به هدف توقف مداخله‌جویی این کشور در امور یمن را افزایش دهد.

معین عبدالملک، نخست‌وزیر یمن دوشنبه 30 آبان در دیدار با استیون فاگین، سفیر آمریکا در یمن و هیئت همراه، با بیان نقش مخرب و مواضع خصمانه جمهوری اسلامی ایران در قبال مردم یمن و تداوم حمایت تهران از شبه‌نظامیان تروریست حوثی، افزایش فشارهای بین‌المللی برای توقف این نقش مخرّب را خواستار شد.

نخست‌وزیر یمن در این دیدار تاکید کرد که تداوم حملات تروریستی حوثی‌ها به بنادر صادرات نفت خام، تمامی دستاوردها در موضوع کاهش بحران انسانی و همه تلاش‌های صلح را در معرض خطری بزرگ قرار داده و می‌تواند تاثیری منفی بر تمامی امور بگذارد.

تشدید تنش خطرساز

به گزارش خبرگزاری «سبا»، این دیدار در چارچوب تقویت روابط برجسته میان دو کشور و دو ملت دوست یمن و آمریکا صورت گرفت که تداوم‌بخش اقدامات بین‌المللی در حمایت از تلاش‌های دولت قانونی یمن در مقابله با تروریسم حوثی‌ و تهدید ناوبری بین‌المللی و امنیت منطقه است.

در این دیدار طرفین به تبادل‌نظر در خصوص موضع بین‌المللی و سازمان ملل در تعامل با اقدامات تجاوزکارانه تروریستی شبه‌نظامیان حوثی تحت‌الحمایه ایران به بنادر صادرات نفت خام و تهدید ناشی از آن علیه امنیت ناوبری منطقه‌ای و بین‌المللی پرداختند.

کنترل قاچاق اسلحه

به گزارش خبرگزاری «سبا»، طرفین همچنین بر اهمیت تداوم همکاری امنیتی یمن و آمریکا در راستای توقف قاچاق تسلیحات و مواد مخدر ایرانی برای حوثی‌ها و دستاوردهای این همکاری در مرحله گذشته تاکید کردند.

پاسخگوکردن رژیم ایران در ارتباط با اصرار آن بر نقض مصوبات بین‌المللی مرتبط با ممنوعیت مسلح‌سازی شبه‌نظامیان، نیز از دیگر محورهای مطرح شده در این دیدار بود.

عبدالملک با اشاره به پیامدهای حملات تروریستی حوثی‌ها بر توانمندی‌های مردم یمن، وضعیت انسانی، روند صلح، کریدورهای تجارت جهانی و امنیت و ثبات منطقه، خاطرنشان کرد که جامعه جهانی باید متوجه این واقعیت باشد که شبه‌نظامیان حوثی، گروهی تروریستی هستند که تلاش خود را تماما وقف جنگ و تخریب در راستای اهداف و برنامه‌های رژیم ایران کرده‌‌اند.

به گفته او پاسخ مناسب به این امر از طریق اتخاذ موضع قاطع و سختگیرانه ممکن است که اجازه فرار از مسئولیت و باج‌خواهی بیشتر را به حوثی‌ها ندهد.

پیام حمایت‌آمیز

سفیر آمریکا نیز تصریح کرد که سفرش به عدن، حامل پیامی در تاکید بر حمایت ایالات متحده از دولت یمن و قدردانی از تلاش‌های این کشور در راستای موفقیت آخرین دوره آتش‌بس است که در دوم اکتبر گذشته پایان یافت.

فاگین همچنین ضمن تاکید دوباره بر موضع کشورش در محکوم‌کردن اقدامات حوثی‌ها در ارتکاب موارد نقض و انجام حملات، خاطرنشان کرد که جامعه بین‌المللی در چارچوب بیانیه شورای امنیت، نسبت به محکومیت این اقدامات حوثی‌ها، اتفاق نظر دارد.

سفیر آمریکا افزود که تداوم حملات شبه‌نظامیان حوثی، بر تمامی ابعاد اقتصادی و بشردوستانه و واردات مواد غذایی به یمن، تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید