درخواست مسکو از آنکارا برای «خویشتن‌داری» در سوریه

پس از کشته‌شدن دو شهروند ترکیه در حملات برون مرزی کردها، آنکارا تهدید کرد که از کردهای مسلح سوریه انتقام‌ می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته یک مقام روسی، مسکو سه‌شنبه 1 آذر از آنکارا خواست تا در سوریه «خویشتن‌داری» به خرج دهد.

خبرگزاری‌های روسی به نقل از نماینده مسکو در امور سوریه، گزارش دادند، مسکو معتقد است که ترکیه باید از استفاده از نیروی نظامی «بیش از حد» در سوریه خودداری کند و یک راه حل مسالمت آمیز برای حل مشکل کردها بیابد.

خبرگزارهای روسیه به نقل از الکساندر لاورنتیف، نماینده این کشور در سازمان ملل نوشته‌اند که مسکو با شرکای خود برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه همکاری خواهد کرد.

لاورنتیف به خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که همکاران ترک خود را متقاعد کنیم که از هرگونه استفاده بیش از حد از زور در خاک سوریه خودداری کنند تا از تشدید تنش جلوگیری شود».

اظهارات این مقام روسی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، مکانی که قرار است نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران درباره سوریه برگزار شود، بیان شده است.

ترکیه روز دوشنبه گروه‌های کرد سوریه را به کشتن دو نفر در خاک ترکیه در حملات موشکی متهم کرده است.

ترکیه هفته گذشته حملات هوایی خود به شمال سوریه را تشدید کرد. این حملات پس از حمله تروریستی با بمب دست‌ساز در استانبول که ترکیه کردها را به ان متهم کرده است، انجام گرفت.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت که عملیات نظامی در شمال سوریه و عراق بزرگترین، جامع‌ترین و موثرترین عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد بوده است.

او گفت حملات نیروهای مسلح ترکیه پاسخی به حملات کردها بوده است.

یک مقام ارشد امنیتی ترک نیز به رویترز گفته است که جنگنده‌های ترکیه بار دیگر بمباران اهدافی در شمال سوریه را آغاز می‌کنند.

جنگنده‌های ترکیه روز یکشنبه حملات هوایی خود را به پایگاه‌های شبه‌نظامیان کرد در سوریه و عراق آغاز کردند.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، جنگنده‌های این کشور 89 مرکز و مقر نظامی متعلق به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و یگان‌های مدافع خلق (YPG) را که آنکارا آنها را شاخه‌‌ای از «پ‌ک‌ک است» می‌داند، منهدم کردند.

وزارت دفاع ترکیه همچنین گفت که در این حملات 184 شبه‌نظامی کرد کشته شدند.

این وزاتخانه افزود، این عملیات که روز یکشنبه و دوشنبه صورت گرفت، از طریق حملات هوایی و زمینی انجام شد.

ترکیه گفته است عملیاتی که در آخر هفته انجام گرفت، در پاسخ به حمله تروریستی هفته پیش در استانبول بود که شش نفر در آن انفجار کشته شدند. آنکارا حزب کارگران کردستان و یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال سوریه را مسئول این حمله می‌داند.

این در حالی است که سخنگوی یگان‌های مدافع خلق کرد، اتهام ترکیه به دست داشتن این گروه در حمله استانبول را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید