رئیس ستاد ارتش یمن: شبه‌نظامیان حوثی با حمایت ایران ناوبری را تهدید می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سپهبد صغیر بن عزیز، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یمن، با تاکید بر اینکه شبه‌نظامیان حوثی با دستور و حمایت مستقیم ایران ناوبری دریایی را تهدید می کنند، گفت اگر با اقدامات ایران و نیروهای «نیابتی جنایتکار» آن برخورد جدی صورت نگیرد، خسارت و زیان‌های ناشی از این اقدامات به همه کشورهای منطقه خواهد رسید.

رئیس ستاد ارتش یمن، شامگاه یکشنبه 29 آبان، در سخنرانی خود در کنفرانس منامه در بحرین گفت: «مردم یمن با ابزار و سلاح‌های ایران کشته و آواره می‌شوند. اقدامات ایران تاکنون منجر به کشته‌شدن هزاران غیرنظامی و تخریب نهادهای دولتی شده است».

او همچنین خاطرنشان کرد که تهدید شبه‌نظامیان حوثی علیه آبراه‌ها و دریانوردی بین‌المللی، امتدادی بر رویکرد تروریستی این گروه است که از سال‌ها پیش با تهدید جان و مال مردم یمن آغاز شد.

خنثی‌سازی حملات حوثی‌ها علیه ناوبری

در همین حال نیروهای مشترک ارتش یمن مستقر در سواحل غربی این کشور روز شنبه اعلام کردند که برخی تحرکات شبه‌نظامیان حوثی که تهدیدی جدی برای کشتیرانی و تجارت بین المللی در دریای سرخ است را خنثی کردند.

ارتش یمن روز پنج‌شنبه نیز گزارش داد که شبه‌نظامیان حوثی‌ها در صنعا به سوی یک کشتی تجاری در دریای سرخ در غرب الحدیده موشک شلیک کردند که این موشک قبل از اصابت به کشتی ردیابی و سرنگون شد.

خنثی‌سازی حمله موشکی به بندر نفتی قنا

نیروهای حفاظت از بندر نفتی «قنا» در استان شبوه واقع در جنوب شرقی یمن در 9 نوامبر ماه جاری اعلام کردند که تلاش حوثی‌ها برای هدف قرار دادن یک کشتی حامل مواد سوختی در حین تخلیه محموله آن در اسکله این بندر را خنثی کردند.

پایگاه خبری «نیوزیمن» به نقل از مسئولان این بندر طی گزارشی در این باره نوشت، اگر حمله پهپادی حوثی‌ها به بندر نفتی قنا توسط پدافند ارتش یمن خنثی نمی‌شد، ما شاهد فاجعه بزرگ زیست محیطی در سواحل شرقی یمن در دریای عرب بودیم.

حمله به بند نفتی قنا حدود سه هفته پس از حمله مشابه حوثی‌ها به بندر نفتی «النشیمه» در همان استان و حمله دیگری به بندر نفتی «الضبه» در استان حضرموت انجام شد.

حوثی‌ها همچنین طی این مدت تمام تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید مهلت آتش‌بس در این کشور را ناکام گذاشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید