فواد حسین: استفاده از خاک عراق برای تهدید امنیت همسایگان را نمی‌پذیریم

وزارت دفاع ترکیه امروز اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور حملاتی را به سایت‌های شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه و شمال عراق انجام داد که به انهدام 89 هدف انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق یکشنبه 29 آبان از مخالفت کشورش با استفاده از خاک آن به عنوان مقر یا کریدوری برای تهدید امنیت کشورهای همسایه خبر داد.

وزیر خارجه عراق در دیدار با یک هیئت آمریکایی در حاشیه نشست کنونی «گفت‌وگوهای منامه» در بحرین، بر اهمیت استفاده از گفت‌وگو و تداوم آن برای رویارویی با چالش‌ها به ویژه چالش‌های امنیتی در راستای حمایت از حاکمیت عراق و تقویت امنیت و ثبات منطقه تاکید ورزید.

به نوشته بیانیه وزارت خارجه عراق، فواد حسین در ادامه گفت: «عراق به سوی روابط با همه کشورها به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و برقراری روابط متوازن بر اساس تحقق منافع مشترک، حفظ حاکمیت و عدم مداخله در امور داخلی در حرکت است.»

هیئت آمریکایی هم ضمن تاکید بر تمایل ایالات متحده برای همکاری با دولت و مردم عراق، بار دیگر تعهد واشینگتن برای حمایت از عراق در جنگ علیه گروه تروریستی «داعش» و شکست آن را خاطرنشان کرد.

حملات هوایی ترکیه

وزارت دفاع ترکیه، ساعاتی پیش اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور حملاتی را به مواضع شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه و شمال عراق انجام داد که به انهدام 89 هدف انجامید.

این حملات هوایی درپی وقوع انفجار یک هفته پیش در استانبول بود که 6 کشته برجای گذاشت.

در بیانیه‌ای وزارت دفاع ترکیه آمده است که این حملات، پایگاه‌های حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق کرد را هدف قرار دادند که ترکیه آن‌ها را شاخه‌ای از «پ‌ک‌ک» می‌داند.

بر اساس این بیانیه، این حملات مناطق قندیل، آسوس و هاکورک در عراق و کوبانی، تل رفعت، الجزیره و دریک در شمال سوریه را هدف قرار دادند و 89 هدف از جمله پناهگاه‌ها، تونل‌ها و انبارهای مهمات نیز منهدم شده و جمعی هم کشته شدند که شماری از «سران سازمان تروریستی» (پ ک ک) نیز در میان آنها بودند.

تهدید به تلافی

از سویی سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» اعلام کرد که در اثر حملات ترکیه، زیرساخت‌هایی از جمله سیلوهای غلات، یک نیروگاه برق و یک بیمارستان منهدم شدند.

فرهاد شامی، رئیس مرکز رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در «توییتر» نوشت که 11 غیرنظامی از جمله یک خبرنگار در این حملات کشته شدند.

نیروهای سوریه دموکراتیک در بیانیه‌ای تاکید کرد که «این حملات بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

دولت ترکیه، شبه‌نظامیان کرد را مسئول انفجار 13 نوامبر در خیابان استقلال استانبول که 6 کشته و بیش از 80 زخمی برجای گذاشت، اعلام کرد. با این حال، هیچ طرفی تا این لحظه، مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

در همین رابطه، حزب کارگران کردستان «پ ک ک» و نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» دست‌داشتن در این انفجار را تکذیب کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید