تاکید بیانیه مشترک سعودی و تایلند بر مخالفت با مداخله در امور کشورها

سعودی و تایلند بر افزایش همکاری‌ها در عرصه‌های امنیتی و دفاعی تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پایان سفر شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران سعودی به تایلند شماری از یادداشت‌های تفاهم‌ها در زمینه‌های مختلف به‌ویژه سرمایه‌گذاری، انرژی، گردشگری، دفاعی و امنیتی امضا شد.

در چارچوب این سفر دو روزه محمد بن سلمان به بانکوک که از تاریخ 26 تا 28 آبان و بنا به دعوت نخست‌وزیر و وزیر دفاع تایلند به‌منظور مشارکت در اجلاس همکاری آسیا و اقیانوسیه (اپک) به عنوان مهمان رئیس این اجلاس انجام شد، شنبه 28 آبان، بیانیه مشترکی از سوی دو کشور صادر شد.

بیانیه مشترک سعودی و تایلند، بر توافق دو کشور بر مخالفت با دخالت‌های خارجی در امور کشورها و ضرورت حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران‌ها تاکید دارد.

در این بیانیه همچنین، افزایش همکاری‌های دفاعی و امنیتی، تقویت امنیت سایبری مشترک و مبارزه با جنایات فرامرزی و تروریسم مورد تاکید قرار گرفت.

در بخشی از همین بیانیه آمده است: «سعودی و تایلند از افزایش همکاری‌ها در امور کنسولی فی‌مابین استقبال کرده و تایلند مراتب استقبال و حمایت خود را از دو طرح‌ابتکار سعودی موسوم به «خاورمیانه سبز» و «سعودی سبز» اعلام کرد».

تایلند همچنین خاطرنشان کرد که از میزبانی سعودی از نمایشگاه اکسپو 2030 ریاض استقبال می‌کند.

دو طرف بر اهمیت تلاش‌های مشترک برای مبارزه با افراط‌گرایی و همچنین تقویت تفاهم و تسامح و صلح و امنیت تاکید کردند.

در ارتباط با امور بین‌المللی دو طرف به‌تبادل نظر درباره تحولات در دو منطقه جغرافیایی خود، و امور کشورهایی نظیر یمن، ایران و افغانستان پرداختند.

دو طرف همچنین بر اهمیت تقویت همکاری در سازمان‌های بین‌المللی و همایش‌های چندجانبه تاکید ورزیده و برای حمایت از یکدیگر در زمینه‌های دارای اهتمام مشترک اعلام آمادگی کردند.

دو کشور بر عزم خود جهت تداوم هماهنگی‌ها و هم‌افزایی تلاش‌ها برای محافظت از امنیت و صلح بین‌المللی و همچنین اهمیت پایبندی به منشور سازمان ملل متحد، اصول قوانین بین‌المللی و احترام به تمامیت و حاکمیت کشورها و عدم دخالت‌ در امور داخلی آنها و نیز تلاش برای حل و فصل اختلافات از روش‌های مسالمت‌آمیز تاکید کردند.

در این بیانیه طرف تایلندی تلاش‌های انسان‌دوستانه فعال پادشاهی عربی سعودی در پیشبرد صلح و شکوفایی در منطقه خاورمیانه را مورد تحسین قرار داده و از کمک‌های سعودی از تایلند در چارچوب سازمان همکاری اسلامی قدردانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید