چاووش اوغلو به «العربیه»: عملیات ما در سوریه و عراق متوقف نخواهد شد

وزارت خارجه آمریکا به شهروندان ایالات متحده توصیه کرد به‌دلیل اقدام نظامی احتمالی ترکیه، به شمال سوریه و عراق سفر نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد عملیات کشورش در سوریه و عراق ادامه خواهد داشت.

وزیر خارجه ترکیه جمعه 27 آبان در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» گفت: «عملیات ما در سوریه و عراق متوقف نخواهد شد».

او افزود: «حملات نیروهای ترکیه و عملیات ویژه ما توسط نیروهای مسلح و سرویس‌های اطلاعاتی علیه رهبران «پ‌ک‌ک» و یگان‌های مدافع خلق در شرق سوریه و شمال عراق تداوم خواهد یافت».

در واکنش به این تحول وزارت خارجه آمریکا به شهروندان ایالات متحده توصیه کرد به‌دلیل اقدام نظامی احتمالی ترکیه، به شمال سوریه و عراق سفر نکنند.

رسانه‌های ترکیه جمعه گزارش دادند در پی بمب‌گذاری یکشنبه گذشته در استانبول، 17 نفر دستگیر شدند و مسئولان ذی‌ربط، این اقدام را به مبارزان کُرد حزب کارگران کُردستان و متحدان آنها در سوریه نسبت دادند.

این در حالی است که هیچ‌طرفی تا این لحظه، مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

در میان بازداشت‌شدگان، یک زن به قراردادن بمب روی نیمکتی در خیابان استقلال در مرکز استانبول متهم است.

این انفجار که ظهر 22 آبان در این خیابان شلوغ و مملو از عابر پیاده روی داد، 6 کشته و 81 زخمی برجای گذاشت.

هفده مظنون، که برخی از آنها متهم به کمک مستقیم برای انجام این انفجار هستند، در زندان مرمره، در حومه استانبول که تا همین اواخر زندان سیلیوری نامیده می‌شد، زندانی هستند.51 نفر نیز پیشتر در طول هفته جاری دستگیر شده‌اند.

مظنون اصلی، احلام البشیر( 23 ساله) تبعه سوریه که به شکل غیرقانونی از شمال سوریه وارد ترکیه شده است، شامگاه یکشنبه، در آپارتمانی در حومه استانبول دستگیر شد که به گفته مسئولان ذی‌ربط، به حقایق اعتراف کرده است.

خبرگزاری رسمی «آناتولی» به نقل از گزارش پلیس نوشت که متهم، اولین‌بار در سال 2017 از طریق دوست پسر سابق خود با «پ ک ک» تماس گرفت و پس از جدایی آنها نیز با این سازمان در تماس ماند.

حزب کارگران کُردستان «پ‌ک‌ک» و یگان‌های خلق کرد که آنکارا آن‌ها را امتداد «پ‌ک‌ک» می‌داند، هرگونه ارتباط با بمب‌گذاری استانبول را انکار کرده‌اند.

آنکارا این دو سازمان را به عنوان سازمان‌های «تروریستی» طبقه‌بندی می‌کند و ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز «پ ک ک» را سازمانی «تروریستی» می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید