تصمیم جمهوری آذربایجان به افتتاح سفارت در اسرائیل

مناسبات اسرائیل و جمهوری آذربایجان به بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در اوایل دهه 90 قرن گذشته باز می‌گردد و تل‌آویو در سال‌های اخیر به یکی از مهمترین صادرکنندگان تسلیحات به باکو تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسرائیل از تصمیم جمهوری آذربایجان برای گشایش سفارت خود در تل آویو استقبال کرد.

وزارت امور خارجه اسرائیل، جمعه 27 آبان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پارلمان جمهوری آذربایجان، تصمیمی تاریخی را برای افتتاح سفارت در تل‌آویو اتخاذ کرد».

این وزارتخانه اما هیچ اشاره‌ای به تاریخ گشایش نمایندگی دیپلماتیک جمهوری آذربایجان در اسرائیل نکرد.

در این بیانیه آمده است که این سفارتخانه، اولین سفارت کشوری خواهد بود که اکثریت مردم و حکومت آن، شیعه هستند.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر موقت اسرائیل با استقبال از تصمیم پارلمان آذربایجان، تاکید کرد که باکو «شریک مهمی برای اسرائیل است.»

لاپید افزود: «تصمیم به افتتاح سفارت، بیانگر عمق روابط موجود میان دو کشور است.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در اوایل اکتبر از جمهوری آذربایجان واقع در آسیای مرکزی، بازدید و طی آن با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

تاریخچه مناسبات اسرائیل و جمهوری آذربایجان که مرزهای مشترکی با شمال ایران دارد، به بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشین در اوایل دهه 90 قرن گذشته باز می‌گردد که دو کشور روابط دیپلماتیک فی‌مابین را آغاز کردند.

اسرائیل دارای ساختمان سفارت در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان است، در حالی که باکو، دفتری تجاری در ژوئیه 2021 و دفتر گردشگری در مارس 2022 در تل‌آویو افتتاح کرده است.

بر اساس گزارش «انستیتو بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم»، اسرائیل در سال‌های اخیر با فروش بیش از 740 میلیون دلار تسلیحات به جمهوری آذربایجان، به یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان تسلیحات به باکو تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید