ضبط 70 تن سوخت موشک توسط آمریکا از مبدا ایران به یمن

به گفته نیروی دریایی آمریکا «سوخت قاچاق کشف شده در خلیج عمان برای فعال کردن 10 موشک بالستیک کافی بود.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا از کشف و ضبط 70 تن سوخت موشک در خلیج عمان خبر داد.

نیروی دریایی ایالات متحده، سه‌شنبه 24 آبان، در بیانیه‌ای تاکید کرد این محموله در یک قایقی که از ایران عازم یمن بود ضبط شد.

به گفته نیروی دریایی آمریکا «سوخت قاچاق کشف شده در خلیج عمان برای فعال کردن 10 موشک بالستیک کافی بود.»

ضبط این محموله تسلیحاتی و مواد منفجره توسط نیروی دریایی آمریکا در راستای ادامه سیاست جلوگیری از عملیات قاچاق اسلحه توسط رژیم ایران از طریق دریا، صورت گرفته است .

بنا به گفته نیروی دریایی آمریکا، این محموله عظیم مواد منفجره که به مقصد یمن ارسال شده بود، هفته گذشته در آب‌های بین المللی خلیج عمان رهگیری و ضبط شده است.

نیروی دریایی آمریکا همچنین تصریح کرد که این کشتی و چهار خدمه یمنی آن هنگام عبور از ایران در مسیری که همواره برای قاچاق سلاح به حوثی‌ها استفاده می‌شد، توقیف شدند.

در بیانیه تاکید شد: «فعالیت‌های غیرمسئولانه و خطرناک فروش یا قاچاق مستقیم یا غیرمستقیم اسلحه از سوی ایران به شبه‌نظامیان حوثی در یمن، نقض آشکار قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین المللی است».

در همین حال ژنرال مایکل اریک کورلا، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) تاکید کرد که کشورش با شرکای خود به امنیت و ثبات منطقه و جلوگیری از جریان غیرقانونی و بی‌ثبات کننده قاچاق تسلیحاتی از طریق زمین، هوا و دریا به منطقه متعهد است.

ناوگان پنجم آمریکا، در ژانویه گذشته 40 تن ماده منفجره نیترات «اوره» که توسط یک کشتی ماهیگیری ایرانی در آب‌های عمان که به سوی یمن در حرکت بود را توقیف کرده بود. محموله مذکور توسط ناوشکن موشک هدایت شونده (یو اس اس کول) و کشتی ساحلی (یواس اس چینکو) رهگیری کردند.

رژیم ایران همواره تلاش می‌کند تا از طریق زمین و دریا به شبه‌نظامیان حوثی سلاح بفرستند، اما بسیاری از عملیات قاچاق اسلحه طی چند سال گذشته توسط نیروهای مشترک (آمریکایی و عربی) رهگیری و توقیف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید