دیدارهای قاآنی در بغداد در پی حملات موشکی سپاه به اقلیم کُردستان

ناظران تنش‌آفرینی‌های ایران در فراتر از مرزهای آن را برای صدور بحران و منحرف کردن اذهان عمومی از خیزش ضدحکومتی جاری در این کشور ارزیابی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از حملات موشکی سپاه پاسداران ایران به اقلیم کُردستان عراق و تهدید به تداوم این حملات، اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شد.

به گزارش رسانه‌های عراق و ایران، قاآنی، سه‌شنبه 24 آبان چندین دیدار داشت که مهمترین آنها با عبداللطیف جمال رشید، رئیس جمهوری و محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق بود.

یک منبع آگاه در این رابطه گفت: «قاآنی در دیدار با رئیس جمهوری و نخست‌وزیر عراق بر حمایت تهران از دولت فدرال تاکید کرد».

بررسی پرونده‌های امنیتی

به گزارش «شفق نیوز» این منبع آگاه، با بیان این که قاآنی در دیدار با رشید و السودانی درباره شماری از پرونده‌های امنیتی مشترک گفت‌وگو کرد، افزود که قاآنی بعدازظهر امروز در دیدار و گفت‌‌وگو با تعدادی از رهبران «هیئت هماهنگی» و جناح‌های مسلح شیعه، تحولات عرصه سیاسی عراق را نیز با آنها در میان گذاشت.

نیروهای سپاه پاسداران روز گذشته حملات موشکی خود را علیه مقرهای احزاب کُرد مخالف رژیم ایران در شهر کوی‌سنجق در 60 کیلومتری شرق اربیل، مرکز اقلیم کردستان، از سرگرفتند که گفته می‌شود دو کشته و 8 زخمی برجای گذاشته است.

تدابیر دیپلماتیک سطح بالا

وزارت خارجه عراق، دوشنبه طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات موشکی سپاه پاسداران علیه مناطقی در اقلیم کردستان عراق، تاکید کرد: « اقدامات دیپلماتیک سطح بالایی را در این زمینه انجام خواهد داد و در حفظ و حراست از حاکمیت عراق، به گونه‌ای که امنیت مردم آن را افزایش دهد، سستی نخواهد کرد.»

ایران اغلب مناطقی در شمال عراق را با این ادعا که کانون احزاب و سازمان‌های اپوزیسیون کُرد ایرانی است هدف حملات خود قرار می‌دهد.

ناظران این‌گونه حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران ایران به اقلیم کُردستان و همچنین تداوم تهدیدهای این کشور علیه همسایگان در شرایط کنونی را در راستای تلاش‌های تهران برای منحرف کردن اذهان عمومی از خیزش انقلابی ایرانیان ارزیابی می‌کنند که برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید