الاریانی: جامعه‌ بین‌المللی قاطعانه با دخالت‌های ایران در امور یمن مقابله کند

معمر الاريانی: ظرف سال‌های گذشته، شماری از کشتی‌ها و دریانوردان ایرانی دست‌اندرکار قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر توقیف شدند که به عنوان منبع اصلی تامین مالی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه، شامل حزب‌الله و حوثی‌ها فعالیت داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن از جامعه بین‌المللی خواست با اتخاذ موضعی قاطعانه و شفاف با دخالت‌های ایران در امور یمن مقابله کند.

در واکنش به توقیف یک کشتی حامل محموله مواد مخدر قاچاقی از ایران، وزیر اطلاع‌رسانی یمن اعلام کرد که نیروی دریایی در بندر حدیبو در استان سقطری یمن با هماهنگی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی موفق به توقیف یک کشتی ایرانی حامل مواد مخدر شدند که قرار بود محموله آن به دست شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران برسد.

الاریانی شنبه 21 آبان طی اظهاراتی به خبرگزاری رسمی یمن «سبا» در این رابطه گفت که ظرف سال‌های گذشته، شماری از کشتی‌ها و دریانوردان ایرانی دست‌اندرکار قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر توقیف شده‌اند که به عنوان منبع اصلی تامین مالی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه، شامل حزب‌الله و حوثی‌ها فعالیت داشته و مشغول جذب جوانان به هدف اجرای اقدامات تروریستی و نابودی نیروی انسانی در کشورهای مورد حمله هستند.

شبکه‌های خرید و فروش مواد مخدر

وزیر اطلاع‌رسانی یمن با اشاره به ایجاد شبکه‌های خرید و فروش مواد مخدر تحت اشراف فرماندهان حوثی به هدف ترویج این آفت خانمان‌سوز در یمن و منبع تامین مالی برای فعالیت‌های خرابکارانه این گروه، خاطرنشان کرد که هزاران نفر از قشر جوان این کشور از طریق شست‌وشوی مغزی، جذب این گروه شدند که از آنها برای شرکت در نبردهای پوچ به منظور برهم‌زدن امنیت و ثبات یمن و منطقه استفاده می‌شود.

الاریانی از جامعه بین‌الملل، سازمان ملل، اعضای دائم شورای امنیت، و فرستادگان سازمان ملل و آمریکا، خواستار موضع‌گیری شفاف در قبال مداخله ایران در امور یمن و مقابله با تداوم قاچاق سلاح و مواد مخدر به این کشور شد که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و مصوبات شورای امنیت مرتبط با بحران یمن تلقی می‌شود.

هماهنگی امنیتی یمن و آمریکا

مقامات امنیتی استان المهره در شرق یمن روز گذشته از توقیف یک کشتی ایرانی حامل مواد‌ مخدر در بندر حدیبو در استان مجمع الجزایر سقطری خبر دادند.

مرکز رسانه‌ای این استان اعلام کرد که این کشتی پس از هماهنگی مشترک سرویس‌های امنیتی یمن و نیروی دریایی آمریکا، توسط نیروهای گارد ساحلی در مجمع الجزایر سقطری توقیف شده است.

شایان ذکر است که دولت یمن همواره تاکید دارد، ایران به شکلی بی‌وقفه و به عنوان بخشی از استراتژی خود در ضدیت با مردم یمن و برای برهم‌زدن امنیت و ثبات منطقه، سعی دارد تا مواد مخدر را در مناطق یمن ترویج کند.

تجارت مواد مخدر در مراحل گذشته از طریق مسیرهای قاچاق به مناطق تحت کنترل حوثی‌ها، به شدت گسترش یافت و نیروهای امنیتی یمن موفق شدند ده‌ها محموله مواد مخدر را در چندین استان یمن، شناسایی و مصادره کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید