وزیر انرژی سعودی: پیشرفت مهمی در گذار به انرژی پاک حاصل کردیم

شاهزاده عبدالعریز بن سلمان گفت که پادشاهی عربی سعودی مصمم است انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا پیش از موعد مقرر به صفر برساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجمع ابتکار «سعودی سبز» در سال 2022، جمعه 20 آبان در حاشیه بیست و هفتمین اجلاس تغییرات آب و هوایی در شرم الشیخ مصر افتتاح شد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی در جلسه افتتاحیه مجمع، با اشاره به دستاوردهایی که در زمینه روی آوردن به انرژی پاک در این کشور به دست آمده است، گفت: «پیشرفت‌های مهمی در گذار به انرژی سبز داشته‌ایم».

او افزود: «هر سال با اجرای برنامه‌های جدید استفاده از انرژی پاک در سعودی بیشتر می‌شود».

وزیر انرژی سعودی با بیان اهداف کشورش برای به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال 2060، افزود که اجرای موفق این برنامه به توسعه فناوری بستگی دارد و پادشاهی عربی سعودی امیدوار است هر چه زودتر به این هدف دست یابد.

او اظهار امیدواری کرد که به‌زودی انرژی پاک 50 درصد از کل انرژی مورد استفاده در سعودی را تشکیل خواهد داد.

وزیر انرژی سعودی همچنین گفت، انتقال به انرژی سبز به مرحله تحقق عینی رسیده است و ادامه داد که ریاض متعهد به پیشبرد ابتکارات «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» است.

او به 13 پروژه در رابطه با انرژی‌ تجدیدپذیر با ظرفیت 114 گیگاوات در سعودی اشاره کرد که سالانه حدود 21 میلیون تن از انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌کاهند.

عبدالعزیز بن سلمان تصریح کرد که برنامه انرژی‌ تجدیدپذیر سعودی برنده جوایز بین‌المللی متعددی شده است و در سال آینده برنامه‌ریزی برای توسعه 10 پروژه انرژی تجدیدپذیر دیگر انجام خواهد شد.

افزون بر طرح‌های گفته شده، سعودی برای کاشت ده میلیارد اصله درخت تا سال 2030 برنامه‌ریزی کرده و در تلاش است تا سال مذکور، نیمی از انرژی مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند. تا پیش از این، بازار انرژی سعودی به نفت و گاز متکی بوده اما نخستین سامانه‌های انرژی پاک (سیستم‌‌های خورشیدی و بادی) طی دو سال گذشته تولید برق در این کشور را آغاز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید