گزارش موسسه مطالعات «رسانه» از ترسیم خطوط مرزی بین اسرائیل و لبنان

بر اساس این گزارش، ایران برای دستیابی به این توافق‌نامه چراغ‌سبز نشان داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

موسسه بین‌المللی مطالعات ایرانی «رسانه» در گزارشی به بررسی توافق بین لبنان و اسرائیل در زمینه ترسیم خطوط مرزهای دریایی بین دو کشور با وساطت آمریکا پرداخته و احتمال داده است، این توافق می‌تواند به «صلح درازمدت» و عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و لبنان منجر شود.

این گزارش با بررسی «فضای اعلام این توافق‌نامه»، بحران اقتصادی و سیاسی در لبنان، بحران سیاسی در اسرائیل و همچنین جنگ روسیه در اوکراین، بحران جهانی انرژی و نیاز دولت آمریکا «به دستاوردهای زود بازده» را از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری این توافق دانسته است.

در بخش دیگری از این گزارش به تغییر موضع «حزب‌الله» در جریان دستیابی به این توافق نیز اشاره شده است. رسانه تأکید کرده است که چنین توافقنامه‌ای فرصتی برای حزب‌الله است تا محبوبیتی در زمینه افکار عمومی به دست آورد.

بر اساس این گزارش، ایران نیز برای دستیابی به این توافق‌نامه چراغ‌سبز نشان داده و بلکه فراتر از آن «هیچ بعید نیست این نرمش حزب‌الله نتیجه تفاهمات پیش پرده ایران، اسرائیل و ایالات متحده در راستای پیشبرد احیای برجام باشد.»

رسانه در پایان حمایت حزب‌الله از توافق دولت لبنان با اسرائیل را ناشی از «عمل گرایی این حزب» و اولویت منافع بر ایدئولوژی رهبران حزب‌الله دانسته و تأکید کرده است، سقف مطالبات «مقاومت» و شعارهای ایدئولوژیک این حزب به راحتی می‌تواند در برابر منافعی که ممکن است به دست آید، فرو ریزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید