هشدار «پزشکان بدون مرز» نسبت به شرایط فاجعه‌بار کودکان در اردوگاه «الهول» سوریه

مارتین فلاکسترا: اردوگاه «الهول» در سوریه که بیش از 50 هزار نفر از اعضای خانواده‌های گروه «داعش» را در خود جای داده است، در واقع زندانی باز است که اکثر ساکنان آن را کودکان تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان «پزشکان بدون مرز»، دوشنبه 15 آبان، نسبت به زندگی «فاجعه‌بار و غم‌انگیز» کودکان اردوگاه «الهول» و کمبود خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و افزایش خشونت در این اردوگاه هشدار داد.

این سازمان از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا و کشورهایی که شهروندانشان در این اردوگاه نگهداری می‌شوند، خواست تا جایگزین‌های دیگری جهت نگهداری از کودکان این اردوگاه بیابند.

«کودکان قربانی خشونت»

پزشکان بدون مرز، در گزارشی تحت عنوان «میان دو آتش» درد و رنج ساکنان این اردوگاه که 64 درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهند، به طور مفصل شرح داده است.

مارتین فلاکسترا، مدیر عملیات سازمان پزشکان بدون مرز تاکید کرد که پیرامون شرایط فاجعه‌بار و رویدادهای غم‌انگیز درباره کودکانی که به‌دلیل کمبود خدمات بهداشتی در این اردوگاه جانشان را از دست داده‌اند، تحیقات بسیاری انجام شده است.

این سازمان در گزارش خود گفته است، کودکان این اردوگاه با عدم دریافت مراقبت‌های بهداشتی لازم و همچنین به‌دلیل جدا کردن به زور پسران 11 ساله از مادرانشان، قربانی خشونت می‌شوند.

مقام مسئول این سازمان بین‌المللی افزود که اردوگاه «الهول» در واقع یک زندان باز است و اکثر ساکنان آن را کودکان تشکیل می‌دهند. او گفت، بسیاری از آنها در آنجا متولد شده‌اند، دوران کودکی خود را از دست داده‌ و بدون آموزش و با مراقبت‌های بهداشتی بسیار محدود محکوم به زندگی در معرض خشونت و استثمار شدند.

در این گزارش آمده است که کودکی پنج ساله پس از ساعت‌ها تاخیر برای انتقال به بیمارستان در مسیر جان خود را از دست داد.

فلاکسترا افزود، کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی و برخی کشورها که شهروندانشان در اردوگاه «الهول» و دیگر بازداشتگاه‌ها در شمال شرق سوریه به سر می‌برند، با عدم حمایت، شهروندان خود را ناامید کرده‌اند.

او با اشاره به اینکه هیچ راه حلی برای پایان دادن به رنج و مشقت این کودکان در آینده نزدیک به چشم نمی‌خورد، هشدار داد که وضعیت این کودکان و محرومیت آنها از دوران کودکی عاری از خشونت، آنها را در معرض استثمار و سوءاستفاده قرار خواهد داد.

«بمب ساعتی»

بر اساس گزارش پزشکان بدون مرز، 79 کودک در اردوگاه «الهول» در سال 2021 جان خود را از دست داده‌اند. در گزارش تاکید شده که کودکان 35 درصد از کل قربانیان این اردوگاه را تشکیل می‌دهند و برخی از آنها در حوادث خشونت آمیز از جمله تبادل آتش کشته شده‌اند.

اردوگاه «الهول» میزبان بیش از 50 هزار خانواده‌ داعشی است که حدود نیمی از آنها را عراقی‌ها تشکیل می‌دهند. از تعداد 50 هزار نفر حدود 11 هزار نفر از افراد خارجی هستند که از حدود 60 کشور به «داعش» ملحق شده بودند. ساکنان این اردوگاه از آزادی رفت و آمد برخوردار نیستند، به‌ویژه آنهایی که در بخش خارجی‌ها زندگی می‌کنند.

این اردوگاه طی سال‌های گذشته چند بار شاهد حوادث امنیتی از جمله حمله به نگهبانان، کارکنان سازمان‌های بشردوستانه و برخوردهای منجر به قتل میان ساکنان اردوگاه شده بود.

به گفته سازمان ملل، بیش از 100 نفر بین ژانویه 2021 تا ژوئن 2022 در این اردوگاه کشته شدند.

با وجود درخواست‌های مکرر اداره خودمختار کردهای سوریه که به کمک نیروهای آمریکایی‌ این اردوگاه را اداره می‌کنند، اکثر کشورها هنوز آماده پذیرش شهروندان خود نیستند.

این اردوگاه در رسانه‌های غربی به‌دلیل شرایط ناگوار ساکنانش به «بمب ساعتی» معروف شده است.

کشورهای معدودی از جمله ازبکستان تعدادی از شهروندان خود را از این اردوگاه بازگرداندند. همچنین برخی از کشورهای اروپایی تنها به بازگرداندن تعداد محدودی از زنان و کودکان بسنده کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید