ترکیه از آغاز پرداخت بهای گاز روسیه به روبل خبر داد

ترکیه به‌رغم عضویت در پیمان نظامی ناتو، توانست سیاست توازن در قبال جنگ روسیه و اوکراین را در پیش گیرد و با ایفای نقش میانجی، بخشی از مذاکرات میان این دو کشور متخاصم را میزبانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در اظهاراتی گفت، که کشورش پرداخت بخشی از قیمت گاز روسیه را به «روبل» آغاز کرده است.

دونمز، سه‌شنبه 17 آبان، در مصاحبه با رسانه‌های محلی ترکیه گفت، آنکارا قصد دارد برنامه خرید از روسیه به «روبل» را گسترش دهد.

او افزود: «همانطور که می‌دانید، توافقی درباره پرداخت هزینه گاز روسیه به روبل حاصل شده و پرداخت جزئی از آن هم اکنون آغاز شده است».

او گفت ما قصد داریم کار خود را در این راستا افزایش دهیم.

ماه گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت که بر اساس مجموعه‌ای از قراردادهای جدید میان مسکو و آنکارا که با هدف تقویت تجارت دو کشور انجام می‌گیرد، ترکیه یک چهارم واردات گاز طبیعی از روسیه را به «روبل» پرداخت خواهد کرد.

این اظهارات پوتین در سخنرانی افتتاحیه پس از دیدارش با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگ‌های در ازبکستان، بیان شد.

گفتنی است که ترکیه به‌رغم عضویت در پیمان نظامی ناتو، توانست سیاست توازن در قبال جنگ روسیه و اوکراین را در پیش گیرد. علاوه بر این آنکارا با استفاده از روابط ویژه‌ خود با مسکو و کی‌یف، تلاش کرد تا نقش میانجی را ایفا کند به طوری که بخشی از مذاکرات میان این دو کشور متخاصم را میزبانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید