کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوایی در شرم‌الشیخ با سخنرانی السیسی آغاز به‌کار کرد

آنتونیو گوترش: تغییرات اقلیمی عامل اصلی نزاع‌های جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

بیست و هفتمین دوره از کنفرانس جهانی تغییرات آب و هوایی روز دوشنبه 16 آبان با حضور ده‌ها تن از رهبران جهان رسماً فعالیت خود را در شرم الشیخ مصر آغاز کرد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر که طی سخنانی این کنفرانس را افتتاح کرد، بر اهمیت حرکت همگانی برای رسیدگی به بحران تغییرات آب و هوایی که به گفته او بزرگترین چالش پیش روی تمام کشورها تلقی می‌شود، تاکید کرد.

رئیس جمهوری مصر همچنین در سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های بیشتری برای برداشتن گام‌های عملی در این زمینه صورت گیرد.

السیسی با تاکید بر اینکه تغییرات آب و هوایی بزرگترین چالش برای جهان است، اظهار داشت که تکرار رنج‌های انسانی ناشی از تغییرات اقلیمی ضرورت و نیاز فوری رسیدگی به آن را تایید می‌کند.

او همچنین افزود: «مردم سراسر جهان انتظار دارند که شرکت کنندگان در این نشست اقداماتی سریع، موثر و عادلانه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاستن از پدیده گرمایش زمین اتخاذ کنند تا از شدت و میزان بلایای اقلیمی که به مناطق مختلف در جهان تلفات و خسارات زیادی وارد کرده است، کاسته شود».

او همچنین گفت که نتایج این کنفرانس به تغییر زندگی میلیون‌ها انسان به نحو بهتر کمک می‌کند.

«جنگ را پایان دهید»

عبدالفتاح السیسی همچنین با اشاره به بحران جنگ روسیه و اوکراین، خواستار پایان دادن این دو کشور به جنگ شد.

او خطاب به رهبران دو کشور روسیه و اوکراین گفت: «لطفاً این جنگ را متوقف کنید».

سخنرانی رئیس جمهوری مصر با تشویق و کف زدن‌های مستمر حاضران در سالن کنفرانس همراه بود.

عبدالفتاح السیسی همچنین تمایل کشورش برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین را اعلام کرد.

در این کنفرانس که به مدت چند روز ادامه خواهد داشت، حدود 110 تن از سران کشورهای حاضر در کنفرانس اقلیمی شرم‌الشیخ سخنرانی خواهند کرد.

گوترش: تغییرات اقلیمی عامل اصلی نزاع‌های جهانی است

در همین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در سخنرانی خود تاکید کرد که تغییرات اقلیمی عامل اصلی نزاع‌ها و درگیری‌های جهانی است.
او هشدار داد که بشریت در حال نزاع برای بقا در مواجهه با تغییرات آب و هوایی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این سخنرانی خواستار توافق بین اقتصادهای پیشرفته، در حال توسعه و نوظهور به خاطر محیط زیست و به نفع بشریت، به ویژه چین و ایالات متحده شد.

او همچنین بر اهمیت کنار گذاشتن زغال سنگ به عنوان منبع اصلی انرژی و پرهیز از آسیب جدی آن تاکید کرد و از نهادهای بین‌المللی خواست رویکرد اقتصادی خود را تغییر داده و منابع مالی‌شان را به دور از کربن فراهم کنند.

محمد بن زاید: زیان‌های تغییرات اقلیمی همگانی است

شیخ محمد بن زاید، رئیس کشور امارات متحده عربی که سومین سخنران این نشست بود، نیز با تشکر از میزبانی مصر برای این کنفرانس گفت که خطرات تغییرات آب و هوایی بدون استثنا همه را هدف قرار می‌دهد.

او همچنین تاکید کرد که کشورش به همکاری با جامعه جهانی برای مقابله با این بحران ادامه می‌دهد.

بحران‌های متعدد

رهبران جهان در بیست و هفتمین کنفرانس جهانی اقلیمی بحران‌های متعدد و به هم پیوسته در جهان و در راس آنها جنگ روسیه و اوکراین، تورم شدید، خطر رکود اقتصادی و بحران انرژی و بحران غذایی برای جمعیت بیش از 8 میلیارد نفری جهان را بررسی می‌کند.

در این نشست مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی و پیامدهای مخرب آن که در سال 2022 با سیل‌های مرگبار، امواج گرما و خشکسالی که باعث نابودی محصولات کشاورزی بسیاری از کشورها به ویژه در آفریقا شده است را در اولویت قرار گرفته است.

انتشار گازهای گلخانه‌ای

گفتنی است که انتشار گازهای گلخانه‌ای باید تا سال 2030 تا 45 درصد کاهش یابد تا شانس دستیابی به اهداف بلند‌پروازانه توافق آب و هوای پاریس در سال 2015 که محدود کردن گرمایش به 1.5 درجه سانتیگراد در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن را داشته باشیم.

تعهدات فعلی امضا‌کنندگان توافق پاریس، حتی اگر در نهایت رعایت شود، منجر به افزایش 5 تا 10 درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد و جهان را در بهترین حالت تا پایان قرن بیست ویکم در مسیر صعودی 2.4 درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهد. با توجه به سیاست‌هایی که در حال حاضر اعمال می شود، احتمال می‌رود افزایش گرمایش زمین به میزان 2.8 درجه سانتیگراد که به گفته سازمان ملل متحد فاجعه‌بار است، برسد.

تنها 29 کشور برنامه کاهش گازها را اجرا کردند

تنها 29 کشور از کشورهایی که از آنها خواسته شد که گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند به تعهدات خود که در نشست 2021 برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داده بودند، عمل کردند، اگر چه از همه کشورهایی که «منشور» توافق پاریس را تصویب کرده بودند، از آنها خواسته شده بود این کار را انجام دهند.

کمک به کشورهای فقیر

در این نشست جهان همچنین با علاقه بیانیه‌ها و سخنرانی رهبران جهان که به کمک مالی به کشورهای فقیر مربوط می‌شود را به دقت دنبال می‌کند. کشورهایی که معمولا در برابر پیامدهای گرمایش آب و هوا آسیب‌پذیرترین هستند، حتی اگر مسئولیت آنها محدود و انتشار گازهای گلخانه‌ای آنها بسیار اندک باشد.

نمایندگان حاضر در بیست و هفتمین نشست جهانی اقلیمی «COP27» روز یکشنبه قبل از آغاز رسمی فعالیت این کنفرانس، برای اولین بار تصمیم گرفتند که موضوع تامین مالی خسارات ناشی از گرمایش زمین را در دستور کار رسمی این کنفرانس قرار دهند. این خسارات در حال حاضر دهها میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و انتظار می‌رود که به طور قابل توجهی افزایش یابد. برای نمونه سیل اخیر که تنها یک سوم پاکستان را زیر آب گرفت، بیش از 30 میلیارد دلار به این کشور خسارت وارد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید