نخست‌وزير عراق: تمامی اموال مسروقه دولتى باید بازگردانده شود

به دنبال رو شدن مجدد پرونده‌های فساد طی هفته‌های گذشته به ویژه پرونده «سرقت قرن» در عراق محمد السودانی نخست‌وزیر جدید این کشور بار دیگر بر ضرورت پیگیری پرونده‌های فساد تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، دوشنبه 16 آبان در دیدار با جواد البولانی، رئیس کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان و تعدادی از اعضای آن با اشاره به پرونده‌های فساد در این کشور بر «ضرورت بازگرداندن اموال مسروقه دولتی» تاکید کرد.

به گفته دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیری عراق، السودانی گفت: «هیچ اعتباری برای تلاش‌های مبارزه با فساد وجود نخواهد داشت، مگر اینکه دولت بتواند اموال به سرقت رفته را بازگرداند و حفاظت از این سرمایه‌ها را به شهروندان خود ثابت کند».

امنیت

السودانی همچنین بر اهمیت استقرار مجدد امنیت در همه شهرها، حاکمیت قانون و تثبیت اعتبار و حیثیت دولت تاکید کرد.

او خواستار دور نگه داشتن نهادهای امنیتی از آنچه به عنوان «سرمایه گذاری حزبی وسیاسی» توصیف کرد، شد.

السودانی دو هفته پیش در جریان ارائه برنامه کاری دولت خود بر پایبندی خود و کابینه‌اش به اصلاح بخش‌های اقتصادی، مالی، امنیتی و مبارزه با فساد تاکید کرد.

به گفته تحلیل‌گران، شاید یکی از سخت‌ترین پرونده‌های پیش روی دولت جدید السودانی، پرونده مبارزه با فساد باشد چراکه در کشوری مانند عراق یا کشورهایی که احزاب آن، پست‌ها و وزارتخانه‌ها را بر اساس سهمیه بندی‌های فرقه‌ای به عهده دارند، ایجاد اصلاحات ریشه‌ای یا پیگرد و بررسی پرونده‌های فساد با مشکلات زیادی روبرو می‌شود و اغلب این تحقیقات به مقامات پایین‌تر محدود می‌شود؛ اما شخصیت‌های متنفذ که عمدتاً از سوی افراد با نفوذ، احزاب سیاسی یا شبه‌نظامیان محافظت می‌شوند، از محاسبه و پاسخگویی مصون می‌مانند.

عراق طی هفته‌های گذشته شاهد بازداشت تعدادی از افراد امنیتی در بخش پلیس انرژی بود. افراد بازداشت شده به همکاری با شبکه‌های قاچاق نفت متهم هستند. همچنین دو هفته پیش چند تن از مسئولان ارشد برخی نهادهای دولتی در رابطه با پرونده موسوم به «سرقت قرن» که در آن نزدیک به دو و نیم میلیارد دلاری از دبیرخانه سازمان امور مالیاتی در بانک دولتی الرافدین به سرقت رفته است، بازداشت شدند.

عراق از نظر فساد و اختلاس دولتی رتبه 157 از 180 کشور در جهان را کسب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید