سازمان ملل: طرف‌های درگیر در شمال غرب سوریه به آتش‌بس پایبند باشند

دیدبان حقوق بشر سوریه روز گذشته گزارش داد که نیروهای رژیم اسد مناطقی در غرب ادلب را با موشک هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از تشدید درگیری‌ها در ادلب، شمال غرب سوریه، از همه طرف‌ها‌ی درگیر خواست تا به توافق‌ آتش‌بس پایبند باشند.

سازمان ملل، شامگاه یکشنبه 15 آبان، در بیانیه‌ای ضمن هشدار نسبت به اینکه غیرنظامیان شمال غرب سوریه از پیامدهای غم‌انگیز ادامه درگیری‌ها رنج می‌برند، از همه طرف‌های درگیر خواست، تمام اقدامات ممکن برای تضمین حفاظت جان غیرنظامیان را انجام دهند.

در این بیانیه آمده است: «طبق گزارش‌های ثبت شده سازمان ملل، از ابتدای سال جاری تاکنون حداقل 121 غیرنظامی به دلیل درگیری‌ در منطقه شمال غرب سوریه کشته شده‌اند.»

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز روز گذشته گزارش داد که نیروهای رژیم اسد مناطقی در غرب ادلب را با موشک هدف قرار داد. این موشک‌ها به پنج اردوگاه آوارگان سوری اصابت کرد که در نتیجه آن 9 تن کشته و 77 نفر دیگر زخمی شدند.

این حملات موشکی یک روز پس از آن انجام شد که 5 تن از نیروهای ارتش سوریه در اثر شلیک خمپاره گروه اسلامگرای «هیئت تحریر الشام» در جنوب غربی ادلب کشته شدند.

«هیئت تحریر الشام» و دیگر گروه‌های مخالف کم‌نفوذتر از آن، حدود نیمی از منطقه ادلب و مناطق مجاور استان‌های حماه، حلب و لاذقیه را تحت کنترل خود دارند.

در این مناطق بیش از 3 میلیون سوری زندگی می‌کنند که حدود نیمی از آنها آوارگانی هستند که بر اثر جنگ و درگیری از دیگر مناطق سوریه به این مناطق پناه بردند.

برقراری آتش‌بس

از 6 مارس 2020، آتش‌بسی توسط روسیه متحد رژیم اسد و ترکیه حامی جناح‌های مسلح سوری برقرار شد، این آتش‌بس پس از حمله گسترده نیروهای اسد به مناطق تحت کنترل مخالفان و کنترل نیمی از منطقه ادلب، برقرار شد.

اگرچه تا حدود زیادی هنوز آتش‌بس در این منطقه برقرار است اما هر چند گاهی این مناطق شاهد گلوله باران متقابل میان خود گروهای مسلح و همچنین حملات مکرر نیروهای رژیم اسد و روسیه علیه مخالفان سوری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید