آمریکا نقش سعودی در پیشنهاد و اجرای برنامه‌های انرژی جایگزین را ارزشمند خواند

کاهش 5.2 درصدی سطح کربن جهانی و کاهش تقریبا 60 درصدی انتشار کربن ناشی از تولید نفت از اهداف طرح ابتکار سعودی موسوم به «خاورمیانه سبز» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با آغاز اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی در مصر، یک منبع در وزارت امور خارجه آمریکا، نقش پادشاهی عربی سعودی در پیشنهاد و اجرای پروژه‌های انرژی‌ جایگزین را ارزشمند خواند.

این منبع وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه 16 آبان به «العربیه» گفت که دولت آمریکا در اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در شرم‌الشیخ مصر، ضرورت اجرای تعهدات اقلیمی را مورد تاکید قرار خواهد داد.

هماهنگی ایده‌ها با چین

این منبع آمریکایی با بیان این که واشینگتن در این رابطه مصمم به اعطای کمک‌های مطلوب به کشورهای فقیر است، توضیح داد که ایالات متحده از هماهنگی ایده‌ها با دولت چین در مورد مسائل اقلیمی، استقبال می‌کند.

منبع مزبور با اشاره به این که تهاجم روسیه به اوکراین، منجر به ایجاد بحران انرژی در سطح جهانی شده است، تاکید کرد که این بحران، اجرای تعهدات اقلیمی را با مشکل مواجه می‌سازد.

طرح‌ابتکار «خاورمیانه سبز»

سعودی طرح‌ابتکار «خاورمیانه سبز» را در سال 2021 به عنوان اولین ائتلاف در سطح منطقه برای کاهش اثرات تغییرات اقلیمی آغاز کرد.

فاز نخست این طرح سال گذشته در شکل اولین اجلاس سران در ریاض با حضور رهبران بیش از 20 کشور و مشارکت مسئولان بین‌المللی در زمینه محیط زیست و تغییرات اقلیمی، آغاز به کار کرد.

هدف این طرح، کاشت 50 میلیارد درخت در خاورمیانه و تحقق 5 درصد از هدف جهانی برای درختکاری در چارچوب بزرگترین برنامه‌ از این دست در جهان است.

کاهش 5.2 درصدی سطح کربن جهانی و کاهش تقریبا 60 درصدی انتشار کربن ناشی از تولید نفت نیز از دیگر اهداف مورد نظر است.

طرح‌ابتکار «خاورمیانه سبز» همچنین برنامه‌ها و مراکز منطقه‌ای را برای مقابله با تغییرات اقلیمی معرفی می‌کند که دومین فاز آن با بیست و هفتمین کنفرانس «کوپ 27» همزمان شده که در شرم الشیخ در حال برگزاری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید