حضور پنج‌ ساعته سرباز اسرائیلی در خاک ایران

موساد با فاش کردن جزئیات نجات سرباز اسرائیلی در جریان فرود اضطراری یک هواپیمای مسافربری در ایران اعلام کرد، او که گذرنامه روسی به همراه داشته به مدت 5 ساعت در خاک ایران حضور داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نزدیک به یک هفته پس از فرود اضطراری هواپیمای غیرنظامی حامل یک سرباز زن اسرائیلی در ایران، در پی بروز مشکل پزشکی برای یکی از مسافران، مقامات اسرائیلی، «برخی» از جزئیات این حادثه «عجیب» و نحوه فرار این سرباز از «چنگ» ماموران و نرسیدن امور به سر حد بحران شدید بین‌المللی را فاش کردند.

روزنامه «جروزالم پست» مسائل پشت‌پرده فرار این سرباز اسرائیلی از ماموران ایرانی را پس از 5 ساعت حضور او در خاک ایران فاش کرد.

اراک راوید، روزنامه‌نگار اسرائیلی در یک برنامه رادیویی، عملکرد این سرباز زن و اقدامات ارتش اسرائیل و سرویس «موساد» در پی این حادثه به منظور خروج سالم او از ایران را فاش کرد.

این حادثه زمانی رخ داد که این سرباز 19 ساله در حال گذراندن تعطیلات خانوادگی در ازبکستان، در حال پرواز بازگشت به اسرائیل بود.

او قرار بود از طریق پروازی به اسرائیل بازگردد اما با عبور این پرواز از آسمان ایران و بروز فوریت پزشکی برای یکی از مسافران، خدمه پرواز مجبور به فرود در ایران شدند.

راوید گفت: «فرود اضطراری لازم بود و هواپیما عملا در فرودگاه شیراز در جنوب ایران به زمین نشست و سرباز زن متوجه شد که قرار است اتفاق بدی در آنجا رخ دهد.

او افزود که این سرباز با «تردستی زیاد»، گذرنامه خارجی خود را بیرون آورد تا در صورتی که مجبور به عبور از مرکز کنترل مسافران بشود، آن را نشان دهد؛ آنهم در حالی که فقط به زبان روسی صحبت می‌کرد.

از قرار معلوم این سرباز با ارسال پیامک برای نزدیکانش در ازبکستان از آنها خواست تا مسئولان را در جریان بگذارند که بدین ترتیب فرماندهی عالی ارتش، دفتر نخست‌وزیر و سرویس موساد از این موضوع مطلع شدند.

5 ساعت زمان برد

به گفته راوید این موضوع 5 ساعت و اندی زمان برد و نهایتا هواپیما به سوی دبی و از آنجا به طرف اسرائیل حرکت کرد.

این روزنامه‌نگار اسرائیلی خاطرنشان کرد که کل این حادثه تماما زیر نظر ارتش اسرائیل قرار داشت و جزئیات زیادی هنوز فاش‌نشده باقی مانده است.

بحران محتمل بین‌المللی

راوید در عین حال تاکید کرد که این حادثه می‌توانست به بحران شدیدی ختم شود زیرا این سرباز زن ممکن بود در ایران به گروگان گرفته شود.

به گفته او هیچ قانونی، عبور سربازان اسرائیلی از آسمان ایران را منع نمی‌کند و تحلیل این حادثه زمان‌بر است و چه‌بسا سال‌ها به طول بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید