رایزنی‌ نتانیاهو برای تشکیل کابینه ائتلافی با مشارکت گانتز و لاپید

منابع اسرائیلی: نتانیاهو نمی‌خواهد پست‌های کلیدی کابینه را به نمایندگان راست‌افراطی، مانند ایتامار بن گویر، بدهد و برای اجتناب از انزوای بین‌المللی می‌کوشد رقبای خود، یائیر لاپید و بنی گانتز را برای پیوستن به کابینه متقاعد سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، مذاکره با متحدان خود به هدف تشکیل کابینه‌ را آغاز کرد که احتمالاً راست‌گراترین کابینه در تاریخ اسرائیل خواهد بود.

«یدیعوت آحارونوت»، پرتیراژترین روزنامه اسرائیل، جمعه 13 آبان تصاویری از نتانیاهو در کنار ایتامار بن گویر، چهره راست‌افراطی که بنابر پیش‌بینی‌ها، نقشی کلیدی را در کابینه آینده ایفا خواهد کرد، منتشر و این پرسش را مطرح کرد: «به کجا می‌روند؟»

نتانیاهو اکثریت کرسی‌های کنست را به دست آورد و بر أساس نتایج، حزب لیکود به رهبری او، 32 کرسی به دست آورده، در حالی که دو حزب مذهبی «یهودوت هتوراه» و «شاس»، 18 کرسی به دست آوردند و 14 کرسی نیز به ائتلاف «صهیونیسم دینی» رسید.

فراکسیون جناح راست به رهبری نتانیاهو با کسب 64 کرسی، اکثریت کرسی‌ها را در پارلمان متشکل از 120 کرسی به دست آورده که به این ترتیب، مرحله‌ای بی‌سابقه از بن‌بست سیاسی در اسرائیل پایان یافت.

این در حالی است که یائیر لاپید، نخست‌وزیر موقت و رهبر حزب میانه‌رو «یش آتید»، 24 کرسی برای این حزب و 51 کرسی به نفع فراکسیون خود و هم‌پیمانانش به دست آورد.

توزیع پست‌ها

نتانیاهو در توزیع پست‌های وزارتی میان شرکای خود در ائتلاف، پست‌های مهم و کلیدی را به اعضای فراکسیون «صهیونیسم مذهبی» خواهد سپرد که اقدامی بی‌سابقه قلمداد می‌شود.

نتانیاهو عملا به یاریو لوین، از اعضای لیکود و متحد نزدیک خود دستور داده است تا مذاکراتی را با فراکسیون «صهیونیسم مذهبی» در خصوص پست‌های وزارتی آغاز کند.

ایتامار بن گویر، رهبر راست‌افراطی که همواره خواهان ضمیمه‌کردن تمامی کرانه باختری به اسرائیل است، خواستار گرفتن پست وزارت امنیت عمومی شده که مدیریت نیروهای انتظامی را در اختیار او می‌گذارد.

بزالل اسموتریچ، وابسته به «صهیونیسم مذهبی» نیز علناً خواهان گرفتن پست وزیر دفاع شده است.

پیش‌بینی می‌شود حزب «شاس» به ریاست آریه درعی، با کسب 11 کرسی، نقش محوری را در مذاکرات ائتلاف ایفا کند. به نظر می‌رسد درعی برای گرفتن مسئولیت وزارت کشور یا دارایی دورخیز کرده است.

«مشروعیت بین‌المللی»

به گفته شلومو فیشر از مؤسسه «سیاست خلق یهود» در شهر قدس به «خبرگزاری فرانسه»، نتانیاهو واقف است که سوق دادن شخصیت‌های راست‌‌افراطی به سوی پست‌های کلیدی، می‌تواند به روابط او در خارج از کشور «لطمه» بزند.

فیشر گفت: «نتانیاهو نمی‌خواهد بن گویر و درعی زمام امور را در دست بگیرند زیرا او آدم محتاطی است و نمی‌خواهد مشروعیت بین‌المللی خود را از دست بدهد. به نظرم او می‌تواند با گسترش ائتلاف خود از نفوذ آنها بکاهد.»

رادیو اسرائیل به زبان عربی نیز جمعه به نقل از منابع خود گزارش داد که «نتانیاهو نمی‌خواهد پست‌های مهم کابینه را به نمایندگان راست افراطی، مانند ایتامار بن گویر، بدهد و به همین دلیل می‌کوشد برای اجتناب از انزوای بین‌المللی، رقبای خود، یائیر لاپید و بنی گانتز را نسبت به پیوستن به کابینه، متقاعد سازد.»

به گزارش این رادیو، «نتانیاهو احتمال ارائه پیشنهاد به منصور عباس، رئیس لیست یکپارچه عربی برای پیوستن به کابینه ائتلافی را وارد می‌داند تا او نقش عامل توازن‌بخش را در برابر راست‌افراطی ایفا کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید