جنگنده‌های اسرائیلی چندین سایت نظامی را در غزه بمباران کردند

کشته‌شدن دستکم 4 فلسطینی توسط ارتش و پلیس اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل اعلام کرد، در واکنش به شلیک موشک از نوار غزه شامگاه پنج‌شنبه 12 آبان، مجموعه‌ای از حملات هوایی علیه مراکز نظامی در نوار غزه را انجام داده است.

طبق گزارش‌ها هدف قرار دادن چندین سایت نظامی در نوار غزه باعث قطعی گسترده برق در مرکز این شهر شده است.

بر اساس گزارش ارتش اسرائیل، روز پنج‌شنبه ساعاتی پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین این کشور، برنده انتخابات پارلمانی اعلام شد، یک موشک از غزه به سمت اسرائیل شلیک شد.

ارتش اسرائیل گفت: «یک موشک از نوار غزه شلیک شد که توسط پدافند اسرائیل رهگیری و سرنگون شد».

ارتش در بیانیه‌ای تاکید کرد: «این اولین موشکی است که از زمان آخرین درگیری سه روزه در نوار غزه بین اسرائیل و جنبش جهاد اسلامی به سوی اسرائیل شلیک می‌شود».

تاکنون هیچ گروه یا سازمان فلسطینی مسئولیت پرتاب این موشک از منطقه تحت کنترل حماس به اسرائیل را به عهده نگرفته است.

منطقه تحت کنترل حماس در غزه مدت 15 سال است که تحت محاصره شدید اسرائیل قرار دارد.

ارتش اسرائیل ساعات پایانی شامگاه پنج‌شنبه نیز اعلام کرد که 3 موشک دیگر از نوار غزه به اسرائیل شلیک شدند اما قبل از رسیدن به هدف سرنگون شدند.

این بمباران‌ها همزمان با تشدید خشونت‌ها در کرانه باختری تحت اشغال اسرائیل صورت می‌گیرد.

ارتش اسرائیل روز گذشته 4 فلسطینی از جمله یکی از رهبران شاخه مسلح جهاد اسلامی را به قتل رساند.

کشته‌شدن چهار فلسطینی

چهار فلسطینی روز گذشته توسط ارتش و پلیس اسرائیل کشته شدند که یکی از آنها در قدس شرقی اشغالی و دیگری در شمال غربی بیت المقدس و دو تن دیگر در جنین طی عملیات نظامی ارتش اسرائیل به کشته شدند.

ارتش اسرائیل در این خصوص اعلام کرد که در حال انجام عملیات طوفانی در شهر جنین و اردوگاه آن است که پایگاه گروه‌های مسلح گروه‌های فلسطینی در شمال کرانه باختری اشغالی است.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که دو فلسطینی «براثر گلوله‌های اشغالگران اسرائیلی در جنین» کشته و 3 تن دیگر نیز زخمی شدند.

این وزارتخانه در بیانیه گفت دو کشته این حادثه عبارتند از: محمد سامر محمد خلوف (14 ساله) و نفر دوم: فاروق سلامه (28 ساله) که از ناحیه شکم، سینه و سر مورد اصابت گلوله‌های اسرائیلی‌ها قرار گرفته و کشته شدند.

برخی منابع محلی اعلام کردند که «فاروق سلامه»، یکی از رهبران «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی است. سلامه تحت تعقیب ارتش اسرائیل بود که روز پنج‌شنبه به قتل رسید.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فاروق سلامه» در تعدادی از تیراندازی‌ها به سربازان ارتش اسرائیل و کشته‌شدن افسر «نعوم راز» از یگان‌های ویژه «الیمام» در 15 ماه مه دست داشت.

ارتش اسرائیل همچنین سلامه را به برنامه‌ریزی حملات جدید با همکاری گروه فلسطینی «لانه شیران» متهم کرد و افزود، سلامه اقدام به شلیک به سوی سربازان اسرائیلی کرد که با گلوله جنگی به او و دیگر جنگجویان فلسطینی پاسخ دادند.

خبرگزاری فلسطین (وفا) نیز نوشت: «نیروی نظامی بزرگ از ارتش اشغالگر اسرائیلی بعد از ظهر روز پنج‌شنبه به اردوگاه جنین یورش برده و درگیری‌هایی رخ داد».

این خبرگزاری افزود که طی آن گلوله‌های جنگی به سوی شهروندان فلسطینی شلیک شد.

ارتش اسرائیل گزارش داد که در این عملیات 5 فلسطینی که یک قبضه کلت کمری و یک قبضه اسلحه (M-16) در اختیار داشتند، دستگیر شدند. یک قبضه کلت کمری فاروق سلامه نیز کشف و ضبط شد.

پلیس اسرائیل در قدس شرقی اشغالی از کشته‌شدن یک مهاجم چاقو به دست در روز پنج‌شنبه خبر داد. ارتش گفت که در حمله این مهاجم 3 پلیس در شهر قدیمی قدس مجروح شدند و برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.

اسرائیل «مسئول» تشدید تنش‌ها در کرانه باختری است

از سوی دیگر نبیل ابورودینه، سخنگوی دولت خودگردان فلسطینی اعلام کرد که مردم فلسطین با تداوم حملات روزانه اسرائیل که منجر به شهادت برخی فلسطینی‌ها شد، با جنگی همه جانبه از سوی تل‌آویو روبرو هستند که حتی یک لحظه متوقف نشده است.

ابورودینه «اسرائیل» را مسئول تشدید تنش‌ها دانست و نسبت به «انفجار همه جانبه و نقطه بی‌بازگشتی که عواقب آن برای همه ویرانگر خواهد بود» هشدار داد.

لغو محدودیت رفت و آمد در نابلس

ارتش اسرائیل روز پنج‌شنبه پس از هفته‌ها محدودیت رفت و آمد در شهر نابلس که محل زندگی حدود 200 هزار فلسطینی است، لغو وضعیت فوق العاده که به بسته شدن شهر نابلس و مختل شدن زندگی روزمره، اقتصاد محلی و عدم دسترسی مردم شهر به مراقبت‌های پزشکی و آموزش شده بود را اعلام کرد.

ارتش اسرائیل در یازدهم ماه گذشته نابلس را پس از آن که افراد مسلح گروه «عرین الاسود» یک سرباز اسرائیلی را در نزدیکی شهرک شاوی شمرون کشتند، بسته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید