میقاتی: در صورت پیروزی نتانیاهو آمریکا توافق لبنان با اسرائیل را تضمین می‌کند

پیش‌تر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل تهدید کرده بود که اگر در انتخابات پیروز شود توافق ترسیم مرزها با لبنان را لغو خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لبنان از ضمانت‌های واشینگتن در مورد تداوم توافق ترسیم مرز دریایی با اسرائیل در صورت پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات، خبر داد.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان به «رویترز» گفت توافق ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و اسرائیل اکنون نزد سازمان ملل است و «گمان نمی‌کنیم کسی بتواند هیچ تغییری در این واقعیت بدهد.»

میقاتی چهارشنبه 11 آبان در تماسی تلفنی با «رویترز» افزود که ضمانت‌های آمریکا از توافق ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان اسرائیل در صورت پیروزی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در انتخابات، حمایت خواهد کرد.

از سویی الیاس ابوصعب، معاون رئیس مجلس لبنان و مسئول اجرای مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با اسرائیل نیز فاش کرد که لبنان، ضمانت‌هایی را از واشینگتن در مورد تداوم این توافق در صورت پیروزی نتانیاهو گرفته است.

«فرانس‌پرس» به نقل از ابوصعب نوشت: «ضمانت‌های لازم را از آمریکا در این خصوص گرفته‌ایم که این توافق به سادگی قابل لغو شدن نیست و کنار‌رفتن هر یک از طرف‌ها از آن، تاثیر زیادی بر دو کشور خواهد گذاشت.»

او افزود: «من در تمامی مدت مذاکرات، ضمن طرح موضوع نتانیاهو، ضرورت ضمانت تداوم توافق را گوشزد کردم و میانجی‌گر آمریکایی همواره می‌گفت خروج هر یک از دو کشور از این توافق، امری دشوار است.»

این اظهارات پس از آن مطرح شد که نتانیاهو به «لغو» توافق ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور در صورت پیروزی‌ خود در انتخابات اسرائیل تهدید کرده بود.

توافق ترسیم مرزهای میان اسرائیل و لبنان هفته گذشته به دنبال مذاکرات غیرمستقیم چندساله به میانجی‌گری آمریکا، جنبه اجرایی پیدا کرد.

در حالی که نتانیاهو در آستانه پیروزی در انتخابات پارلمانی اسرائیل قرار گرفته برخی ناظران نیز بر این باورند که به رغم توافق با اسرائیل، لبنان در بی‌ثباتی سیاسی کنونی و عدم سرمایه‌گذاری در این زمینه، همچنان 5 الی 6 سال تا استخراج و بهره‌برداری از منابع نفتی و گازی خود فاصله دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید