لاپید پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل را تبریک گفت

ائتلاف به رهبری نتانیاهو با کسب 64 کرسی از 120 کرسی کنست پیروز انتخابات پارلمانی اسرائیل اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون انتخابات اسرائیل با اعلام نتایج نهايی پیروزی ائتلاف به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق این کشور در انتخابات کنست اسرائیل را اعلام کرد.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل پنج‌شنبه 12 آبان در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل، پیروزی وی در انتخابات را تبریک گفت.

او خطاب به نتانیاهو گفت: «کشور اسرائیل بالاتر از همه ملاحظات سیاسی است، برای شما آرزوی موفقیت دارم».

بنا بر نتایج اعلام شده 71.3 درصد از رای‌دهندگان اسرائیلی در این انتخابات شرکت کرده که در آن ائتلاف به رهبری نتانیاهو 64 کرسی از 120 کرسی کنست را به دست آورده است.

در حالی که نتانیاهو برای پیروزی و تشکیل دولت جدید به حداقل 61 کرسی نیاز داشت اکنون اما به‌نظر می‌رسد او ضمن پیروزی با کسب 64 کرسی از موقعیت بهتری برخوردار شده است.

نتانیاهو سال گذشته پس از تشکیل دولت نفتالی بنت و یائیر لاپید پست نخست‌وزیری را ترک کرد.

نتانیاهو پس از هفته‌ها مبارزات انتخاباتی و در انتظار اعلام نتایج نهایی با صدایی گرفته به هواداران شادمان خود در ستاد انتخاباتی حزب خود گفت: « در آستانه یک پیروزی بسیار بزرگ هستیم».

اتحاد آتی نتانیاهو با ایتامار بن گویر، متعصب ملی‌گرا، فلسطینی‌ها و اعضای اقلیت عرب اسرائیل را نگران کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن چنین نگرانی‌هایی دارد یا خیر، از اظهار نظر خودداری کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با دولت اسرائیل بر اساس منافع و ارزش‌های مشترک خود هستیم.

در دولت‌های قبلی اسرائیل، نتانیاهو در محاصره جناح راست قرار داشت و در عین حال موفق شد روابط خود را با تعدادی از کشورهای عربی عادی کند و رشد اقتصادی را رهبری کند.

نتانیاهو همچنین در رویارویی علنی با ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای ایران صریح‌تر از دولت مستعفی بوده که روابط را با واشنگتن تیره کرده است.

بخش‌های عمده‌ای از کارنامه سیاسی نتانیاهو به رابطه گاهی طوفانی او با روسای جمهوری آمریکا مانند اوباما و گاهی بسیار قوی مانند رابطه‌اش با دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا تعلق دارد.

او اکنون باید با کاخ سفید محافظه‌کارتر به رهبری جو بایدن سر و کار داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size