ترور نافرجام عمران‌ خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان

عامل تیراندازی به سوی کاروان عمران‌خان گفته قصد کشتن او را داشته و مستقلا دست به چنین اقدامی زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان پنج‌شنبه 12 آبان در جریان یک تجمع سیاسی هدف حمله یک فرد مسلح قرار گرفت و از ناحیه پا زخمی شد.

در تیراندازی فرد مسلح به سمت کاروان عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان و برخی از هوادارانش نیز زخمی شدند.

در پی سوء‌قصد نافرجام به جان او، عمران خان، شهباز شریف، نخست‌وزیر کنونی و وزیر کشور و اطلاعات پاکستان را به توطئه‌چینی برای کشتن خود متهم کرده و خواستار برکناری این سه مسئول پاکستانی شد.

یکی از مقامات حزب عمران خان گفت که او از ناحیه پا مورد اصابت قرار گرفته است، اما به شدت آسیب ندیده است، در حالی که دستیار عمران خان گفته است که یکی از عاملان حمله به کاروان نخست‌وزیر سابق کشته و یکی دیگر دستگیر شده است.

اسد عمر یکی از دیگر از مقامات حزب عمران خان به «رویترز» گفت: «مردی با سلاح خودکار به سوی عمران خان تیراندازی کرد و چند نفر از هواداران حزب مجروح شدند».

اسد عمر گفت که عمران خان نیز زخمی شد و به بیمارستان منتقل شد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که عامل حمله به عمران خان اعتراف کرد که می‌خواسته او را بکشد و مستقلا دست به این اقدام زده است.

عمران خان در حال تدارک برای یک راهپیمایی اعتراضی بزرگ به سمت اسلام‌آباد بود. او در این راهپیمایی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده اما کاروان حامل او مورد حمله فردی مسلح قرار گرفت.

عمران خان پس از دریافت کمک‌های اولیه برای حامیان خود دست تکان داد تا پس از نجات خود از یک سوء‌قصد نافرجام به آنها اطمینان دهد.

خبرنگار «العربیه» در پاکستان گفت که مجروحیت عمران خان جزئی و حال عمومی او باثبات و خوب است، اما با این حال حزب «انصاف» هواداران خود را برای تظاهرات در اعتراض به ترور نافرجام عمران خان فراخواند.

رئوف حسن، یکی از دستیاران ارشد عمران خان نیز به خبرگزاری فرانسه گفت:«وضعیت او پایدار است و او از یک سوءقصد جان سالم بدر برد».
بر اساس این اطلاعیه برخی از هواداران «حزب انصاف» نیز زخمی شدند.

این حمله کمتر از یک هفته پس از آغاز راهپیمایی عمران خان از لاهور، مرکز استان پنجاب، به همراه هزاران نفر از هوادارانش رخ داد.

عمران خان از زمان برکناری او در ماه آوریل که با رای عدم اعتماد پارلمان صورت گرفت، همواره مدعی شده که برکناری او توطئه بود که توسط شهباز شریف، نخست‌وزیر کنونی و ایالات متحده طراحی شده است. شهباز شریف، نخست‌وزیر کنونی پاکستان و واشنگتن اما ادعاهای عمران خان را رد کرده‌اند.

عارف علی، رئیس جمهور پاکستان در توئیتی این تیراندازی را تلاشی زشت برای ترور عمران خان توصیف کرد.

وی نوشت: «جای شکر است که مصدومیت او از ناحیه پا جزئی و حالش خوب است».

گفتنی است که پاکستان دهه‌ها است که با ستیزه‌جویان اسلام‌گرا مواجه بوده و سیاستمداران در این کشور بارها هدف سوء‌قصد قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید