آمریکا، اعضای یک شبکه قاچاق نفت برای سپاه و حزب‌الله لبنان را تحریم کرد

تحریم‌های جدید آمریکا افراد و نهادهای مرتبط با بخش‌های نفت، حمل و نقل و کشتیرانی ایران را هدف گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه افراد و نهادهای مرتبط با عملیات قاچاق نفت و پولشویی برای رژیم جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد.

تحریم‌های جدید ایالات متحده که بخش‌های نفت، حمل و نقل و کشتیرانی جمهوری اسلامی را هدف گرفته، شامل شخصیت‌ها و نهادهای مرتبط با حزب‌الله و نیروی قدس سپاه پاسداران می‌شود.

بر اساس گزارش سایت وزارت‌ خزانه‌داری ایالات متحده، پنج‌شنبه 12 آبان، دولت آمریکا اعضای «یک شبکه بین‌المللی قاچاق نفت که تجارت نفت را تسهیل و برای حزب‌الله و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران درآمدزایی می‌کرد»، تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده که «شبکه‌ای که روز پنج‌شنبه تحریم شده، شامل چندین فرد کلیدی و شرکت‌های پوششی و چندین کشتی‌ می‌شود که به‌منظور پنهان کردن منشا ایرانی محموله‌ها و صادرات آن به سراسر جهان در حمایت از حزب‌الله و نیروی قدس سپاه شرکت داشته‌اند».

در همین باره، برایان نلسون، معاون امور تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفت: «افراد اداره کننده این شبکه غیرقانونی، شبکه‌ای از شرکت‌های پوششی هستند که با روش‌های کلاهبرداری از جمله جعل اسناد برای مخفی کردن منشا نفت ایران، فروش آن در بازار بین‌المللی و دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کنند.»

او همچنین گفت: «فعالان بازار باید مراقب تلاش‌های حزب‌الله و سپاه پاسداران ایران باشند که با درآمدزایی از طریق قاچاق نفت تلاش دارند فعالیت‌های تروریستی خود را در سراسر جهان فعال کنند.»

بنا بر گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، 6 فرد، 17 شرکت و 11 کشتی، جزو تحریم‌شدگان جدید هستند و افراد تحریم شده، تابعیت کشورهای ایران، سوئیس، لبنان و فرانسه را دارند. همچنین 17 شرکتی که تحریم شده‌اند در امارات، سوئیس، جزایر مارشال، سنگاپور و ترکیه ثبت شده‌ و فعالیت می‌کنند. بنابراین گزارش، کشتی‌های تحریم شده نیز با پرچم پاناما، جیبوتی، لیبریا و جزایر کوک تردد می‌کرده‌اند.

دولت آمریکا اعلام کرده که تحریم‌های روز پنج‌شنبه، در پی عملیات کشف شبکه قاچاق نفت دیگری در 25 مه 2022 صورت گرفته که توسط افرادی چون بهنام شهریاری، عضو نیروی قدس سپاه و رستم قاسمی، وزیر سابق نفت و فرمانده سابق سپاه با پشتیبانی فرماندهان ارشد سپاه و حمایت سطوح ارشد دولت روسیه رهبری می‌شده است.

بنا بر این تحریم‌ها دارایی‌های این شبکه مسدود شده و افراد تحریم شده به‌دلیل مشارکت در تروریسم از ورود به خاک آمریکا منع شده‌اند.

آمریکا در هفته‌های اخیر چندین بار، مقامات جمهوری اسلامی ایران و نهادهای وابسته به آن را به‌دلیل نقض حقوق بشر، سرکوب معترضان و همکاری با روسیه در جنگ علیه اوکراین و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تحریم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید