تاکید بیانیه پایانی اجلاس الجزایر بر مخالفت با مداخله در امور کشورهای عربی

فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه سعودی در پایان اجلاس سران عرب در الجزایر گفت کشورش میزبان اجلاس آتی سران عرب خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در الجزایر در بیانیه پایانی خود ضمن تاکید بر مخالفت با کلیه اشکال مداخله‌جویی خارجی در امور داخلی کشورهای عربی، پایبندی این اتحادیه را به اصل «راه‌حل‌های عربی برای مشکلات عربی» از طریق تقویت نقش این کشورها در پیشگیری از بحران‌ها و تحکیم مناسبات میان کشورهای عربی، اعلام کرد.

سران عرب، چهارشنبه 11 آبان در بیانیه پایانی این نشست خاطرنشان کردند که به ابتکار صلح عربی و تمامی مولفه‌های آن برای حل مسئله فلسطین پایبند هستند و از اعلام «تجدید وحدت» فلسطینی از سوی نشست اتحادیه عرب در الجزایر استقبال می‌کنند.

در ارتباط با لیبی، یمن، سوریه، عراق و لبنان

در بخش دیگری از این بیانیه، همبستگی کامل با مردم لیبی و حمایت از تلاش‌ها در راستای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران این کشور مورد تاکید قرار گرفت.

بیانیه پایانی نشست سران عرب در الجزایر در ارتباط با موضوع یمن، حمایت از تلاش‌های جاری برای دستیابی به راه حل سیاسی بر مبنای اصول پذیرفته شده و تمدید آتش‌بس به مثابه گامی بشردوستانه در راستای تحقق حل و فصل فراگیر و ضامن وحدت و استقلال این کشور را خواستار شد.

این بیانیه در خصوص بحران سوریه، لزوم اقدام جمعی کشورهای عربی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی و زدودن تبعات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و انسانی را خاطرنشان کرد.

تشکیل کابینه جدید در عراق در راستای تحقق ثبات و توسعه اقتصادی این کشور، از دیگر محورهای بیانیه پایانی اجلاس سران عرب در الجزایر است که در آن از موفقیت‌های عراق در شکست سازمان‌های تروریستی و از خودگذشتگی مردم عراق در دفاع از کشورشان تقدیر شد.

در این بیانیه همچنین با لبنان در موضوع حفظ امنیت و ثبات این کشور و گسترش حاکمیت دولت بر قلمرو زمینی و دریایی خود اعلام همبستگی شد.

تقدیر از سیاست اوپک‌پلاس

در بخش دیگری از بیانیه پایانی نشست سران عرب در الجزایر، با ارزشمند خواندن سیاست متوازن گروه «اوپک‌پلاس» در تضمین ثبات بازار انرژی و سرمایه‌گذاری در این بخش، رهیافت اقتصادی این مجموعه مورد تقدیر قرار گرفت.

همگرایی اقدامات مبارزه با تروریسم

لزوم همگرایی تلاش‌ها در راستای مبارزه با تروریسم در کلیه اشکال، خشکاندن منابع مالی آن و اقدام در جهت بسیج جامعه جهانی در چارچوب رهیافتی جامع مبتنی بر تعهد به قانون بین‌المللی و قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل، از دیگر محورهای مورد تاکید در این بیانیه است.

در بیانیه مزبور همچنین از ابتکار عمل سعودی موسوم به «خاورمیانه سبز» ستایش شد و حمایت کشورهای عربی از میزبانی سعودی از نمایشگاه «اکسپو 2030» مورد تاکید قرار گرفت.

در پایان این نشست، فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه سعودی اعلام کرد که این کشور میزبان دور آینده نشست اتحادیه عرب خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید