فؤاد حسین: دخالت‌های ایران و ترکیه در امور عراق را نمی‌پذیریم

وزیر خارجه عراق به «العربیه»: دولت عراق در راستای حفظ و تقویت مناسبات خود با سعودی می‌کوشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک هفته بعد از تشکیل دولت جدید عراق و پس از معرفی وزرای جدید، فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که بغداد هرگونه دخالت خارجی در امور خود را نمی‌پذیرد.

وزیر خارجه عراق، سه‌شنبه 10 آبان در مصاحبه با «العربیه» ضمن رد مداخلات ایران و ترکیه در امور کشورش، تاکید کرد که این مداخله‌‌گری‌ها غیرقابل پذیرش است.

او در عین حال تصریح کرد که بغداد در راستای حل و فصل مسائل مورد اختلاف با ایران و ترکیه از طریق گفت‌وگو تلاش می‌کند.

عرصه منازعات

فواد حسین همچنین افزود: «نمی‌پذیریم که عراق به عرصه‌ای برای منازعه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شود.»

وزیر خارجه عراق با بیان این که دولت متبوع وی خواستار تداوم بهبود مناسبات عراق با کشورهای همسایه است، گفت: «عراق پیام‌آور صلح و همبستگی برای مقابله با چالش‌ها است».

فواد حسین در مورد مشارکت در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در الجزایر، با تاکید بر حضور پررنگ موضوع عراق در این اجلاس افزود: «این نشست سران، اجلاسی است که در آن تصمیماتی در مورد مخالفت با مداخله‌گری‌ها در امور عراق اتخاذ خواهد شد».

اهمیت بالای مناسبات با سعودی

وزیر خارجه عراق درباره روابط با سعودی، ضمن تاکید بر اهمیت زیاد ریاض در میان کشورهای خلیجی و رابطه بغداد با آن، افزود: «دولت عراق در راستای حفظ و تقویت مناسبات با سعودی تلاش می‌کند».

فواد حسین همچنین خاطرنشان کرد که کشورش به توافق راهبردی با ایالات متحده آمریکا پایبند است، اما در مورد سیاست خود در قبال کشورهای همسایه، اختلافاتی با واشینگتن دارد.

آشوب مسلحانه

وزیر خارجه عراق در ارتباط با مسائل داخلی این کشور، توضیح داد که برخی طرف‌ها، کوشش خود را بر ایجاد آشوب و هرج و مرج مسلحانه در عراق متمرکز کرده‌اند.

به گفته او، محمد السودانی، نخست‌وزیر جدید عراق، تدابیر بیشتری را برای حفاظت از نهادهای دیپلماتیک و دولتی به مورد اجرا خواهد گذاشت.

فواد حسین در مورد رابطه با اقلیم کردستان نیز گفت: «در آستانه تشکیل دولت، توافقنامه جامعی درباره پرونده‌های متعدد از جمله روابط اربیل و بغداد امضا شده بود. او در پایان این مصاحبه گفت: «توافق کردیم که همه مشکلات اقلیم کردستان از جمله مسائل نفتی و امنیتی را حل کنیم».

شایان ذکر است که پارلمان عراق، پنج‌شنبه گذشته پس از بررسی برنامه کابینه السودانی و کسب اکثریت مطلق، به کابینه او رای اعتماد داد.
السودانی (52 ساله)، استاندار و وزیر پیشین که برآمده از طبقه سیاسی سنتی شیعیان عراق است، در 13 اکتبر توسط عبداللطیف رشید، رئیس جمهوری جدید و به دنبال یک‌سال انسداد سیاسی، مامور تشکیل کابینه جدید شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید