تاکید سران عرب در الجزایر بر مخالفت با تهدیدها و دخالت‌های ایران در منطقه

رئیس جمهوری مصر: قوای بیگانه منطقه‌ای با دامن‌زدن به منازعه‌ها، می‌کوشند امور را به سوی تجاوز مستقیم نظامی به کشورهای عربی سوق‌ دهند و با حمایت از شبه‌نظامیان، در امور داخلی کشورهای عربی مداخله می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در دومین روز از سی و دومین دوره اجلاس سران اتحادیه عرب که در پی 3 سال وقفه در الجزایر برگزار شد، تهدیدهای برخی کشورهای منطقه و دخالت‌های آنها در امور کشورهای عربی و لزوم مقابله با آن از سوی رهبران شرکت‌کننده در این اجلاس به‌ویژه مصر، عراق، یمن و کویت، مورد تاکید قرار گرفت.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر چهارشنبه 11 آبان در سخنانش با اشاره به این که امنیت ملی عربی، یک کل جدایی‌ناپذیر و بهم‌پیوسته است، خاطرنشان کرد قوای بیگانه منطقه‌ای با دامن‌زدن به منازعه‌ها، می‌کوشند امور را به سوی تجاوز مستقیم نظامی به کشورهای عربی سوق دهند و با حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی، در امور داخلی این کشورها مداخله می‌کنند.

رئیس جمهوری مصر در ادامه سخنانش با تاکید بر لزوم تکیه بر رهیافتی جامع به هدف تقویت توانمندی کشورهای عربی در مقابله با بحران‌ها، افزود که «پیگیری روند تقویت مناسبات میان کشورهای عربی و مقابله با چالش‌های مشترک، راهکاری بسیار مناسب است».

السیسی همچنین بر اهمیت تقویت مفهوم شهروندی و ریشه‌کن‌سازی گروه‌های شبه‌نظامی تروریستی و هرگونه پوشش سیاسی برای تروریسم تاکید ورزید.

السیسی
السیسی

تمدید آتش‌بس یمن

از سویی رشاد العلیمی، رئیس شورای ریاستی یمن نیز ضمن محکوم کردن تنش‌‌آفرینی‌های شبه‌نظامیان حوثی تحت‌الحمایه ایران در نقض مکرر تمدید آتش‌بس، تصریح کرد که دولت قانونی یمن به رغم کارشکنی و مخالفت حوثی‌ها با تمدید آتش‌بس، به مفاد آن کاملا متعهد و پایبند است.

به گفته او شبه‌نظامیان حوثی بازگشایی جاده‌های استان تعز را نپذیرفته و بنادر حضرموت و شبوه را هدف حملات خود قرار داده و تاسیسات اقتصادی در سراسر یمن و کشورهای همسایه را به‌طور روزمره در معرض تهدید قرار می‌دهند.

رشاد العلیمی
رشاد العلیمی

مخالفت عراق با مداخلات ایران و ترکیه

رئیس جمهوری جدید عراق، عبداللطیف رشید، نیز در سخنانش با اشاره به نبرد سنگین جاری در این کشور علیه تروریسم و پیگرد هسته‌های تروریستی، خاطرنشان کرد که اقدامات ایران و ترکیه عملا امنیت منابع آبی عراق را به مخاطره انداخته است.

رشید ضمن بیان چالش‌های بزرگ فراروی عراق در زمینه اجرای اصلاحات و مبارزه با فساد، نقش کارساز گفت‌وگو را در امر ایجاد همکاری و سازندگی در عراق مورد تاکید قرار داد.

عبداللطیف رشید
عبداللطیف رشید

کویت: ایران باید به اصول همجواری احترام بگذارد

از سویی شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولی‌عهد کویت نیز در اجلاس سران اتحادیه عرب در الجزایر از ایران خواست به اصول همجواری احترام گذاشته و در امور کشورهای عربی دخالت نکند.

ولی‌عهد کویت همچنین خواستار پاسخگو کردن عاملان عملیات تروریستی در یمن شد.

مشعل الاحمد الجابر الصباح
مشعل الاحمد الجابر الصباح

مواضع اردن و سودان

شاهزاده حسین بن عبدالله دوم، ولی‌عهد اردن و عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان نیز در سخنان خود اهمیت امنیت غذایی و لزوم تدوین راهکار مطلوب برای مقابله با بحران غذایی را خاطرنشان کردند.

شاهزاده حسین بن عبدالله دوم
شاهزاده حسین بن عبدالله دوم

موضوع فلسطین

شایان توجه است که لزوم حل مسئله فلسطین بر اساس ابتکار‌عمل عربی و حل و فصل بحران پناهندگان فلسطینی از محورهایی بود که در سخنان روسای جمهوری مصر و عراق و همچنین ولی‌عهد کویت و اردن مورد تاکید قرار گرفت.

در این رابطه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنان خود در این نشست، با اشاره به اقدامات اسرائیل در نقض قطعنامه‌های سازمان ملل در ارتباط با فلسطین خاطرنشان کرد که تل‌آویو به شکلی سیستماتیک در حال تخریب راه حل «دو کشور» است و دولت خودگردان، مناسبات خود با اسرائیل را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید