انتخابات اسرائیل؛ نتانیاهو برای بازگشت مجدد به قدرت آماده می‌شود

نتایج یک نظرسنجی از رای‌دهندگان نشان داد که ائتلاف نتانیاهو برای دستیابی به اکثریت در پارلمان از شانس بیشتری برخوردار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل چهارشنبه 11 آبان تاکید کرد که ائتلاف راست‌گرای او در آستانه کسب یک پیروزی بزرگ در انتخابات بوده و در حال آماده شدن برای بازگشت به قدرت است.

آخرین نتایج نظرسنجی از رای‌دهندگان هم نشان داد که ائتلاف نتانیاهو برای دستیابی به اکثریت در پارلمان از شانس بیشتری برخوردار است.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اسرائیل نشان می‌دهد که نتانیاهو به لطف عملکرد قوی متحدان راست افراطی خود در حال آماده شدن برای بازگشت به قدرت است.

انتظار می‌رود ائتلاف چهارگانه احزاب متحد با نتانیاهو، بتوانند 62 کرسی از 120 کرسی در کنست را به دست آورند.

پیش‌بینی‌ اولیه نشان داد که حزب نتانیاهو (لیکود) و متحدانش، حزب «شاس» یهودیان شرق (سپرادیم)، «یهودیت هاتوره» از اشکنازیم‌های غربی و حزب «قدرت یهود»، 62 کرسی به دست آوردند که برای کسب اکثریت در پارلمان کافی است.

اما اختلافات جزئی در شمارش آرا و اعلام نتایج رسمی نهایی ظرف چند روز آینده شاید به تغییر صحنه سیاسی در اسرائیل منجر شود.

در همین حال، «ایتمار بن غفیر» و فهرست ملی‌گرایان تندرو در حال آماده شدن برای کسب جایگاه سومین حزب بزرگ در پارلمان اسرائیل هستند.

نتانیاهو بر حمایت «بن غفیر» و رهبر راست افراطی «بزالل اسموتریچ » حساب ویژه باز کرده است.

اگرچه وجود «بن غفیر» در دولت آینده اسرائیل، تا حدودی باعث نگرانی واشینگتن نیز شده است.

بن غفیر یکی از اعضای سابق جنبش «کاچ» است. این جنبش از سوی اسرائیل و آمریکا در فهرست‌های سازمان‌های «تحت نظارت تروریسم» قرار دارد.

جنبش مذکور پیشتر به اتهام تحریک نژادی توسط واشینگتن محکوم شده بود.

با این حال، موضوع تشکیل دولت جدید اسرائیل نگرانی تعدادی از ناظران سیاسی نسبت به احتمال تکرار سناریوی قبلی و متلاشی شدن دوباره حکومت در نتیجه اختلافات عمیق میان ائتلاف‌های پارلمانی این کشور را ایجاد کرده است.

رکورد 12 ساله دولت بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر در ژوئن 2021 زمانی که یائیر لاپید میانه‌رو توانست ائتلافی بی‌سابقه از احزاب لیبرال و راستگرا با یک حزب عربی تشکیل دهد، شکسته شد.

به‌رغم این تلاش، اتحاد شکننده مذکور تنها پس از یک سال با افزایش اختلافات فرو پاشید و به انجام انتخابات زودرس در اسرائیل منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید