اعلام حمایت سعودی از همبستگی عربی و ایجاد سازوکارهای مقابله با چالش‌ها

بن‌فرحان، وزیر خارجه سعودی: موضوع دخالت‌های خارجی و شبه‌نظامیان، مسائلی هستند که لزوم هم‌افزایی تلاش‌ها برای مقابله با آنها را ایجاب می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی در دومین روز از اجلاس سران عرب در الجزایر، تاکید کرد که ریاض از همبستگی عربی و ایجاد سازوکارهایی برای رویارویی با چالش‌های مشترک، حمایت می‌‌کند.

بن‌فرحان، چهارشنبه 11 آبان در سخنانی در این اجلاس ضمن تاکید بر این نکته که منازعات ژئوپلیتیکی منجر به تضعیف جهان در مقابله با چالش‌ها می‌شود، ضرورت اقدام در راستای بازبینی ساختار اتحادیه عرب را خاطرنشان کرد.

به گفته وزیر خارجه سعودی، موضوع دخالت‌های خارجی و شبه‌نظامیان، مسائلی هستند که لزوم هم‌افزایی تلاش‌ها برای مقابله با آنها را ایجاب می‌کند.
بن‌فرحان در این رابطه تاکید کرد نباید به دیگران اجازه داد تا ارزش‌های خود را به کشورهای عربی تحمیل کنند.

یکپارچگی اقتصادی

وزیر خارجه سعودی در ادامه با اشاره به اهمیت زیاد یکپارچگی اقتصادی برای کشورهای عربی و ضرورت همگرایی این کشورها برای برطرف‌کردن نیازهای غذایی خود، افزود که ریاض در این راستا تلاش می‌کند.

مواضع ریاض در مورد فلسطین و یمن

بن‌فرحان در خصوص موضوع فلسطین اعلام کرد پادشاهی عربی سعودی از برپایی کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی حمایت می‌کند.

او در ارتباط با اوضاع یمن نیز تامین حمایت مطلوب از شورای ریاستی یمن برای برقراری صلح در این کشور را بسیار حائز اهمیت دانست.

لیبی، عراق، لبنان و سوریه در سخنان بن‌فرحان

رئیس دیپلماسی سعودی در مورد نحوه حل و فصل بحران لیبی افزود که چنین راه حلی باید منشاء داخلی داشته و به دور از دخالت‌های خارجی باشد.

بن‌فرحان در بخشی از سخنان خود از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرد و تداوم ارائه حمایت لازم به این کشور از سوی سعودی را مورد تاکید قرار داد.

او همچنین با بیان این که موضوع استقلال لبنان از محورهای مورد تاکید ریاض است، خواستار انتخاب رئیس جمهوری در لبنان شد که بتواند وحدت را در کشور برقرار کند.

وزیر خارجه سعودی همچنین در اشاره به بحران جاری در سوریه، بر ضرورت حفظ هویت عربی و تمامیت ارضی سوریه به‌عنوان محورهای اصلی راه‌حل بحران این کشور تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید