اربیل: آماده حل مشکلات با بغداد طبق قانون اساسی هستیم

اختلاف میان اربیل و بغداد بر سر صادرات و فروش نفت و گاز است که از سال 2003 زمان سقوط دولت سابق عراق تاکنون ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسرور بارزانی، رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق، شامگاه سه‌شنبه 10 آبان با اعلام حمایت از دولت جدید به ریاست محمد شیاع السودانی، خواستار همکاری بغداد با اربیل برای حل مسائل باقی مانده مانند قانون نفت و گاز و مشکل انرژی شد.

به گزارش خبرگزاری عراقی، «واع» رئیس اقلیم کردستان در جریان مجمع خاورمیانه 2022 در اربیل، گفت که امیدوار است احزاب سیاسی از نخست‌وزیر جدید عراق حمایت کنند.

او همچنین با اعلام آمادگی اربیل برای حل مشکلات با بغداد طبق قانون اساسی، گفت که آماده سفر به بغداد برای گفتگو در این زمینه است.

رئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که در صورت داشتن اراده و تصمیم سیاسی مشکلات میان بغداد و اربیل حل خواهد شد.

حکم دادگاه علیه قانون نفت

دادگاه عالی فدرال عراق در ماه فوریه گذشته با صدور حکمی، «قانون نفت» که در سال 2007 در اقلیم کردستان عراق تصویب شد را مغایر قانون اساسی اعلام کرد.

دادگاه عالی فدرال عراق که بالاترین مقام قضایی این کشور است، همچنین دولت اقلیم کردستان را موظف کرد که تمام تولید نفت را به وزارت نفت دولت مرکزی تحویل دهد.

این حکم که در وب‌سایت دادگاه فدرال منتشر شد، پس از دو شکایت وزیر سابق نفت عراق که در سال‌های 2012 و 2019 علیه اقلیم کردستان انجام شده بود، صادر شد.

وزیر سابق نفت عراق در دو شکایت از دادگاه خواسته بود تا حکومت اقلیم کردستان را برای پذیرش نظارت وزارت نفت دولت مرکزی بر قراردادهای نفتی و بررسی امور مالی مربوط به فروش نفت و گاز، مجبور کند.

حکم «غیرمنصفانه»

حکومت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای حکم دادگاه را «غیرمنصفانه و مغایر با قانون اساسی» دانست و تاکید کرد که تمامی اقدامات قانونی در چارچوب قانون اساسی و قضایی برای تضمین و حمایت از کلیه قراردادهای منعقده در زمینه نفت و گاز را انجام خواهد داد.

اختلاف بر سر صادرات و فروش نفت و گاز میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق از زمان سقوط دولت سابق عراق تاکنون ادامه دارد.

بغداد اصرار دارد که تمام نفت استخراج شده در خاک عراق باید از طریق دولت مرکزی فدرال صادر شود.

حکومت اقلیم کردستان پیش از این متعهد شده بود در ازای دریافت حقوق مقامات مسئول كُرد، پیشمرگه‌ها و دیگر نیروهای مسلح اقلیم کردستان، 250 هزار بشکه از تولید روزانه خود را که بیش از 400 هزار بشکه است، به وزارت نفت دولت مرکزی تحویل دهد.

با این حال مقامات دولت مرکزی عراق می‌گویند اقلیم کردستان به تعهدات خود عمل نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید