سعودی از تاسیس «شورای عالی فضا» به ریاست ولی‌عهد این کشور خبر داد

ولی‌عهد سعودی پیش‌تر از اقدام صندوق سرمایه‌گذاری عمومی این کشور برای تاسیس 5 شرکت‌ منطقه‌ای با هدف گسترش سرمایه‌گذاری در کشورهای اردن، بحرین، سودان، عراق و عمان خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی ساختاری جدید تحت عنوان «شورای عالی فضا» در این کشور به ریاست ولی‌عهد، شاهزاده محمد بن سلمان تاسیس کرد.

شورای وزیران سعودی، سه‌شنبه 10 آبان در جلسه هفتگی خود که به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی در کاخ الیمامه در ریاض برگزار شد، تشکیل شورایی به نام «شورای عالی فضا» به ریاست محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران این کشور را تصویب کرد.

بر اساس همین مصوبه، مقرر شد نام «سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات» در این کشور به «سازمان ارتباطات، فضا و فناوری» تغییر یابد.

در ابتدای این نشست، کلیات گفت‌وگوها و دیدارهای روزهای گذشته میان پادشاهی عربی سعودی و شماری از کشورها به هدف توسعه روابط و پیشبرد زمینه‌های همکاری به سوی افق‌های گسترده‌تر، در راستای منافع مشترک و افزایش هماهنگی در قبال چالش‌های بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت.

مشارکت‌های اقتصادی راهبردی

عصام بن سعد بن سعید، وزیر مشاور، عضو شورای وزیران در امور مجلس شورا و سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی سعودی، پس از این جلسه در بیانیه‌ای گفت: «کابینه از اعلام ولی‌عهد در خصوص اقدام صندوق سرمایه‌گذاری عمومی برای تاسیس 5 شرکت‌ منطقه‌ای با هدف سرمایه‌گذاری در اردن، بحرین، سودان عراق و عمان، تقدیر کرد».

به گفته او این سرمایه‌گذاری بالغ بر 90 میلیارد ریال سعودی، می‌شود که به پی‌ریزی مشارکت‌های اقتصادی بلندمدت راهبردی، افزایش دارایی‌های صندوق و تنوع بخشیدن به منابع درآمد پادشاهی عربی سعودی مطابق با اهداف برنامه چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی کمک می‌کند.

شورای وزیران سعودی همچنین دستاوردهای «طرح آینده سرمایه‌گذاری» در ششمین ویرایش آن که در ایجاد مشارکت بین‌المللی و شکل‌گیری بسیاری از اندیشه‌ها و راه‌حل‌ها برای چالش‌های کنونی جهان نقش داشته است را تحسین کرد.

بر این اساس همچنین توافق‌ها و یادداشت‌های تفاهم امضا شده و بسیاری از ابتکارعمل‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی پشتیبان بخش‌های سرمایه‌گذاری نیز مهم ارزیابی شد.

شایان ذکر است که پادشاهی عربی سعودی از سال 2018، با تاسیس سازمان فضا در این کشور، رویکرد خود را نسبت به فعالیت‌های فضایی تقویت کرده و در راستای افزایش امنیت و حفاظت از این بخش در برابر هرگونه خطر احتمالی کوشیده و فعالیت‌های تحقیقاتی و صنعتی مرتبط با این حوزه را تشویق کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید