بازداشت مدیر «پلیس امنیت انرژی» در عراق

شورای عالی قضایی عراق مهر ماه گذشته اعلام کرد که برای رسیدگی به پرونده «سرقت قرن» ده‌ها کارمند ارشد نهادهای دولت به دادگاه احضار شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای عراق، سه‌شنبه 10 نوامبر از بارداشت سرلشکر غانم الحسینی مدیر «پلیس امنیت انرژی» این کشور خبر دادند.

خبر بازداشت این مقام ارشد پلیس که هنوز از جزئیات آن اطلاعی در دست نیست، به صورت گسترده در میان مردم عراق منتشر شده است.

منابع آگاه در بغداد گزارش دادند که عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق دستور بازداشت الحسینی را صادر کرده است اما منابع هنوز دلایل بازداشت او را مشخص نکرده‌اند.

دست داشتن در قاچاق نفت از جنوب

به گزارش «شفق نیوز» به نقل از یک منبع امنیتی عراقی وزیر کشور عراق علاوه بر بازداشت الحسینی، فرمانده هنگ ششم پلیس نفت جنوب را نیز بازداشت کرده است.

این در حالی است که تعدادی زیادی از عراقی‌ها دلیل این بازداشت‌ها را قاچاق غیرقانونی نفت از مناطق جنوبی می‌دانند، اما هنوز هیچ توضیح رسمی از سوی مقامات ذی‌ربط ارائه نشده است.

پرونده «سرقت قرن»

این بازداشت‌ها چند روز پس از تعیین وزرای دولت جدید عراق به ریاست محمد شیاع السودانی صورت می‌گیرد که در سخنرانی هفته گذشته خود در پارلمان متعهد شد که به شدت با فساد در کشور مبارزه خواهد کرد.

این بازداشت‌ها همچنین حدود دو هفته پس از وقوع آنچه در عراق به «سرقت قرن» معروف شده است، رخ داد.

در پرونده سرقت قرن برخی از شرکت‌ها و مقامات در دزدی و اختلاس نزدیک به دو و نیم میلیارد دلاری از سازمان‌های امور مالیاتی دولت مانند بانک دولتی «الرافدین» دست داشتند.

موضوع سرقت مبلغ 3.7 تریلیون دینار (2.5 میلیارد دلار) از بانک الرافدین، نگرانی شدید افکار عمومی در عراق را برانگیخته است.

دادگاه تحقیق منطقه الکرخ عراق 27 مهر ماه گذشته یکی از اعضای کمیسیون مالی پارلمان در دوره سابق را در رابطه با پرونده جدید سرقت دو و نیم میلیارد دلاری بانک دولتی الرافدین را احضار کرد. دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با اتهام زیان رساندن عمدی به اموال دولتی در پرونده معروف به «سرقت قرن»، تصمیم به احضار یکی از اعضای کمیسیون مالی دوره پیشین پارلمان این کشور گرفته است.

پرداخت سپرده‌های مالی بدون بررسی‌ دقیق

دادگاه گفته است که معاون سابق با صدور توصیه‌ای مبنی بر پرداخت سپرده‌های مالیاتی قبل از تکمیل بررسی و حسابرسی توسط مراجع نظارتی، مرتکب تخلفات قانونی شده است.

موضوع سرقت از صندوق‌های بیمه مالیاتی به مبلغ 3.7 تریلیون دینار (2.5 میلیارد دلار) نگرانی افکار عمومی در عراق را برانگیخته است.

پرونده‌ای که در حدود 40 صفحه دارد نشان می‌دهد یک سرقت بی‌سابقه‌ای توسط 5 شرکت جعلی انجام شده با همدستی مقام‌های ارشد، نمایندگان پارلمان و جمع کثیری از مسئولان و کارکنان سازمان مالیاتی و بانک الرافدین صورت گرفته است.

احضار ده‌ها مسئول عراقی در دادگاه

شورای عالی قضایی عراق ماه گذشته اعلام کرد که برای رسیدگی به این پرونده ده‌ها کارمند ارشد دولت به دادگاه احضار شده‌اند.

شایان ذکر است که عراق از نظر فساد و اختلاس دولتی رتبه 157 از 180 کشور در جهان را کسب کرده است.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی شفافیت، چنانچه پیگرد قانونی مرتبط با پرونده‌های فساد در این کشور اجرایی و به این پرونده‌ها رسیدگی شود، اغلب مقام‌های مسئول پست‌های ارشد و کارمندان رده‌های ثانویه و پایین‌تر عراقی محکوم و زندانی خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size