الحلبوسی به «العربیه»: ائتلاف کُردها، سنی‌ها و صدری‌ها پایان یافت

محمد الحلبوسی: استعفای من تصمیم شخصی‌ام بوده و هیچ تفسیر دیگری ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تنش شدیدی که طی چند روز گذشته در بغداد پس از اعلام استعفای محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق مشاهده شد، او پنج‌شنبه 7 مهر در گفت‌وگو با «العربیه» گفته است که مذاکرات برای تشکیل دولت جدید در این کشور از چند روز پیش آغاز شده است.

رئیس مستعفی پارلمان عراق فاش کرد که مذاکرات برای تشکیل دولت جدید این کشور از مدتی پیش آغاز شده است.

او افزود: «هنوز مخالفت‌هایی با سازوکار و نحوه انتخاب نامزد نخست‌وزیری وجود دارد».

او همچنین درباره نامزدی محمد شیاع السودانی گفت که السودانی یک نامزد برای نخست‌وزیری است و جناح‌های سیاسی حق اعتراض یا حمایت از او را دارند.

استعفایم یک تصمیم شخصی بود

رئیس پارلمان عراق در گفت‌وگو با «العربیه» افزود که ائتلاف سه گانه متشکل از «ائتلاف حاکمیت» که بزرگترین فراکسیون سنی‌ها در پارلمان که محمد الحلبوسی به آن تعلق دارد، فراکسیون حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی و جریان صدری‌ها، با خروج مقتدی صدر، رهبر این جریان از پارلمان به پایان رسید.

الحلبوسی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند جریان صدری‌ها را دور بزند، بر لزوم ازسرگیری کار پارلمان و انجام وظایف این نهاد قانونی تاکید کرد.

الحلبوسی با تاکید بر اینکه استعفای او تصمیمی شخصی بوده و هیچ تفسیر دیگری ندارد، بر ضرورت یک جناح حاکم و حضور جناح دیگری مخالف در کشور تاکید کرد.

او گفت: «همه باید بدون پیش شرط گفت‌وگو را آغاز کنند و اختلافات سیاسی را به خارج از پارلمان منتقل نکنند».

او همچنین اظهار داشت که حمایت اخیر واشنگتن از عراق بیشتر رسانه‌ای است تا واقع‌بینانه.

الحلبوسی تاکید کرد که ثبات عراق اکنون اولویت واشنگتن نیست.

اظهارات رئیس پارلمان عراق پس از آن ایراد شد که بغداد در ساعات گذشته شاهد تنش شدید بود.

این تنش با آغاز تظاهرات گسترده طرفداران جریان صدری‌ها که همزمان با تشکیل جلسه پارلمان برای بررسی استعفای محمد الحلبوسی به میدان آمده بودند، افزایش یافت.

در درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان 133 نفر زخمی شدند.

با این حال، شدت درگیری‌ها بعداً کاهش یافت و سرلشکر احمد سلیم، فرمانده عملیات بغداد، پس از عقب‌نشینی تظاهرکنندگان به باز کردن همه پل‌ها و راه‌های مسدود مبادرت کرد.

در همین حال، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از همه نیروهای سیاسی این کشور خواست تا برای حل بحران به گفت‌وگو روی بیاورند.

انسداد سیاسی در عراق

گفتنی است که عراق از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی که در دهم اکتبر سال گذشته (2021) برگزار شد، شاهد انسداد سیاسی بی‌سابقه‌ای بوده که از ژوئیه گذشته به کشمکش و بحران سیاسی وخیم‌تری تبدیل شده و جریان صدری‌ها از یک سو و «هئیت هماهنگی» شیعیان وابسته به ایران از سوی دیگر هر دو تلاش کردند تا با اردوکشی خیابانی و تحصن در مرکز بغداد یکدیگر را در صحنه سیاسی به چالش بکشانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید