دومین روز تنش‌ها در بغداد؛ شلیک چهار موشک به منطقه سبز

منطقه شرق بغداد که این موشک‌ها از آنجا شلیک شدند، محل استقرار مقر نیروهای نیابتی وابسته به ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین روز از تنش‌ها در بغداد، پایتخت عراق، پلیس این شهر اعلام کرد چهار موشک شلیک‌شده از شرق بغداد به نزدیکی منطقه سبز، محل استقرار سازمان‌های مهم حکومتی و سفارتخانه‌ها اصابت کرده است.

مقامات پلیس بغداد پنج‌شنبه 7 مهر اعلام کردند که این حملات موشکی خساراتی در پی نداشته و هیچ گروهی هم مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

منطقه شرق بغداد که این موشک‌ها از آنجا شلیک شدند، محل استقرار مقر نیروهای نیابتی وابسته به ایران است.

روز گذشته هم در حمله با سه موشک به منطقه سبز، هفت نفر از نیروهای امنیتی عراق زخمی شده و آژیر سفارت آمریکا در این منطقه نیز به صدا در آمد.

درگیری‌های خیابانی چهارشنبه در بغداد
درگیری‌های خیابانی چهارشنبه در بغداد

بغداد دیروز همزمان با جلسه پارلمان عراق برای بررسی استعفای محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان، صحنه رویارویی هواداران مقتدی صدر با نیروهای امنیتی بود که طی آن 133 نفر زخمی شدند.

با این حال بعدازظهر دیروز درگیری‌ها متوقف شد و احمد سلیم، از مقامات عالی امنیتی پایتخت عراق دستور بازگشایی پل‌ها و راه‌های بسته شده را صادر کرد.

در همین رابطه، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق‌، همه نیروها و طرف‌های سیاسی را به گفتگو برای حل بحران سیاسی کشور فراخواند.

سنگ‌پرانی تظاهرکنندگان به ماموران امنیتی در اطراف منطقه سبز
سنگ‌پرانی تظاهرکنندگان به ماموران امنیتی در اطراف منطقه سبز

عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در اکتبر 2021 شاهد بن‌بست سیاسی بوده و اختلافات میان جریان صدری و هیئت هماهنگی، دو جناح سیاسی شیعه از ژوئیه 2022 به درگیری‌های خیابانی هواداران آنها منجر شده است.

جریان صدری خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام دیگر برای خروج از بحران کنونی شده اما مخالفان صدر که از هواداران ایران هستند، خواهان تشکیل دولت توسط نامزد پیشنهادی خود پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام شده‌اند.

این اختلافات در اوت گذشته به درگیری‌ خشونت‌آمیز گسترده‌ای میان طرفین در بغداد منجر شد که طی آن 30 نفر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید