جنگنده آمریکایی پهپاد ایرانی را بر فراز اقلیم کردستان عراق سرنگون کرد

این باور در واشینگتن وجود دارد که ایران از طریق حمله به نیروهای کُرد، در پی منحرف کردن توجه جهانی از اعتراضات ضدحکومتی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان حملات پهپادی و موشکی سپاه پاسداران ایران به پایگاه‌های احزاب کُرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق، یک جنگنده F-15 آمریکایی یک هواپیمای بدون سرنشین سپاه پاسداران که برای حمله به سوی مقر نیروهای آمریکایی در اربیل می‌رفت را سرنگون کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام» شامگاه چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حدود ساعت 14:10 به وقت محلی، نیروهای آمریکایی یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی مهاجر-6 را که به سمت اربیل حرکت می‌کرد، و به نظر می‌رسید تهدیدی برای پرسنل سنتکام باشد، را سرنگون کردند.»

سامان برزنجی، وزیر بهداشت اقلیم کردستان عراق به «سی‌ان‌ان» گفت که در اثر حملات موشکی، پهپادی و توپخانه سپاه پاسداران به پایگاه‌های احزاب کُرد ایرانی، تاکنون نه نفر شامل افراد غیرنظامی کشته شده‌اند.

فرماندهی مرکزی آمریکا با محکوم کردن «حمله بی‌دلیل» سپاه به مقر احزاب کُرد ایرانی در عراق، اظهار کرده پرتاب چنین تعداد زیادی موشک بالستیک نگرانی‌ها را درباره «نیات بلندمدت ایران» و «تشدید بالقوه تنش» افزایش می‌دهد.

سرهنگ جو بوچینو، سخنگوی ارشد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در بیانیه «سنتکام» گفت: «چنین حملات بی‌رویه‌ای زندگی بی‌گناهان را تهدید می‌کند و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد».

به گفته «سی‌ان‌ان»، رژیم ایران در گذشته نیز احزاب کُرد ایرانی مستقر در عراق را مورد هدف قرار داده است، اما حملات سپاه از آخر هفته پیش افزایش یافته است. تهران احزاب کُرد را متهم می‌کند که از طریق حمایت از معترضانی که در پی کشته شدن مهسا امینی علیه رهبران ایران تظاهرات کرده‌اند، به ایجاد «بی‌ثباتی» در کشور دامن زده‌اند.

مقامات آمریکایی تاکید کردند که این باور در واشینگتن وجود دارد که رژیم ایران از طریق حمله به نیروهای کُرد، در پی منحرف کردن توجه جهانی از اعتراضات ضدحکومتی مردم ایران است که جمهوری اسلامی را در موقعیتی بحرانی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید