واکنش‌های غربی به حملات موشکی ایران علیه اقلیم کُردستان عراق

فرمانده نیروی زمینی سپاه: 73 موشک بالستیک و دهها پهپاد انفجاری ایران به اهدافی پراکنده در خاک اقلیم کُردستان پرتاب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تداوم حملات موشکی، پهپادی و توپخانه‌ای ایران علیه اقلیم کُردستان عراق موجی از واکنش‌ها و محکومیت از سوی برخی کشورهای غربی را به‌دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان چهارشنبه 6 مهر حملات سپاه پاسداران ایران به خاک اقلیم کُردستان را محکوم کرده و خواستار متوقف شدن اقدامات تنش‌آمیز ایران در این منطقه شده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن حملات ایران به کُردستان عراق، آن را «گستاخانه» و نقض حاکمیت عراق توصیف کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ خود اعلام کرد، ما همچنین اظهارات دولت ایران مبنی بر تهدید به حملات بیشتر به خاک عراق را محکوم می‌کنیم و از عراق و دولت آن در مقابله با اقدامات گستاخانه‌ای که حاکمیت این کشور را نقض می‌کند، حمایت می‌کنیم.

کاخ سفید نیز حملات موشکی و پهپادی ایران به اقلیم کُردستان عراق را به‌شدت محکوم کرده است.

دولت بریتانیا نیز ضمن محکوم کردن این حملات از ایران خواست که «بمباران اقلیم کُردستان عراق را متوقف کند».

آلمان نیز تاکید کرد که تشدید تنش‌های ایران علیه اقلیم کردستان عراق «غیرقابل پذیرش» است.

حمله با 73 موشک بالستیک

در ادامه حملات توپخانه‌ای، آتش‌باری و پهپادی ایران علیه مناطق شمال عراق، سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران چهارشنبه از پرتاب 73 موشک بالستیک زمین به زمین و دهها پهپاد انفجاری ایران به اهدافی پراکنده در خاک اقلیم کُردستان عراق خبر داد.

بنا به اعلام رسانه‌های عراقی این حملات ایران 9 کشته و 32 زخمی بر جای گذاشته است.

احضار سفیر ایران از سوی دولت عراق

در همین راستا وزارت خارجه عراق چهارشنبه در بیانیه‌ای از عزم بغداد برای احضار سفیر ایران در این کشور خبر داده تا مراتب اعتراض رسمی عراق علیه حملات ایران به تعدادی از مناطق در اقلیم کُردستان در شمال این کشور را به او ابلاغ کند.

در این بیانیه آمده است که «سفیر ایران در بغداد فورا احضار خواهد شد تا یادداشت اعتراض شدیداللحنی علیه عملیات بمباران مستمر» به او تحویل داده شود.

از سویی دولت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای «تعرض مکرر به تمامیت ارضی اقلیم کردستان» را به‌شدت محکوم و تصریح کرد بمباران حکومت ایران علیه مقرهای مخالفان آن به هر بهانه‌ای موضع نادرستی است و هدف آن «انحراف افکار عمومی‌ درباره حوادث جاری در ایران» است.

حملات ایران برای پنجمین روز متوالی ادامه داشته و سپاه پاسداران مدعی شده در این حملات «مقرها و مواضع» احزاب اپوزیسیون کُرد از جمله «پژاک» را هدف قرار داده است.

عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه مدعی شد، «مقرهایی که اخیرا مورد هدف واقع شدند بیشترین نقش را در اغتشاشات این چند روز داشتند.»

اشاره این مقام سپاه به تظاهرات سراسری ضد‌حکومتی جاری در ایران است که جرقه آن در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی، دختر 22 ساله کُرد، و اعتراض به خشونت علیه زنان و حجاب اجباری، زده شده است.

جنایت قتل مهسا امینی توسط ماموران گشت ارشاد، به شعله‌ور شدن آتش اعتراضات مردمی از شهرهای استان کُردستان و امتداد سریع آن به تهران و سپس گسترش آن در تمام ایران منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید