فضای شدیدا امنیتی در بغداد در آستانه رای‌گیری مجلس درباره استعفای الحلبوسی

با نزدیک شدن چهارمین سالروز برپایی تظاهرات اکتبر 2019، تظاهرکنندگان در بیانیه خود خواهان برپایی تجمع در میدان تحریر در اول اکتبر آینده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های عراق، چهارشنبه 6 مهر، از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در سراسر بغداد و بسته شدن راه‌های منتهی به منطقه سبز بغداد، خبر دادند. این اقدامات ساعاتی پیش از جلسه امروز پارلمان برای رای‌گیری در مورد استعفای محمد الحلبوسی، رئیس مجلس به اجرا درآمده است.

دستور کار جلسه امروز پارلمان صرفا شامل دو موضوع است که اولین مورد، رای‌گیری در خصوص استعفای رئیس مجلس و مورد دوم، انتخاب معاون اول رئیس پارلمان است. این در حالی است که به پیش‌بینی ناظران، اکثریت نمایندگان به پذیرش استعفا الحلبوسی رای نخواهند داد.

الحلبوسی در پی استعفا با تاکید بر حق نمایندگان جدید مجلس برای انتخاب رئیس جدید، افزود که موضوع استعفای خود را با هیچ‌کس در میان نگذاشته و این تصمیم ربطی به ائتلاف سه‌جانبه (میان او، مسعود بارزانی و مقتدی صدر) ندارد.

هنوز پیش‌زمینه‌ها و مسائل پشت پرده این استعفا روشن نیست هرچند که الحلبوسی که یکی از برجسته‌ترین هم‌پیمانان مقتدی صدر، رهبر جریان صدری محسوب می‌شود، چندهفته پیش با فراخوان صدر برای استعفای دیگر نمایندگان به هدف انحلال مجلس، مخالفت کرده بود.

همزمان با نزدیک شدن چهارمین سالروز برپایی تظاهرات اکتبر 2019، تظاهرکنندگان در بیانیه خود خواهان برپایی تجمع در میدان تحریر در اول اکتبر آینده شدند.

در این بیانیه با هشدار نسبت به لزوم عدم پاسخگویی به فراخوان‌ها برای یورش به منطقه سبز بغداد، ضرورت پایبندی به مسالمت‌آمیز بودن این تجمع مورد تاکید قرار گرفته است.

در همین رابطه احمد الوشاح، یکی از رهبران جنبش اکتبر، از تظاهرکنندگان خواست تا مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات را که بیانگر ماهیت این جنبش است، حفظ کنند و به هیچ‌وجه به فراخوان‌ها برای یورش به منطقه سبز تحت هیچ شرایطی پاسخ ندهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید