رد استعفای رئیس پارلمان عراق؛ درگیری نیروهای امنیتی و هواداران صدر

به دنبال اقدام نیروهای ضد شورش در دورکردن هواداران جریان صدری از پل الجمهوریه در بغداد، میان نیروهای امنیتی عراق و هواداران این جریان درگیری رخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان پارلمان عراق با 222 رای موافق و 13 رای مخالف بر ادامه ریاست محمد الحلبوسی بر پارلمان این کشور موافقت کردند.

جلسه پارلمان عراق، چهارشنبه 6 مهر با هدف بررسی درخواست استعفای الحلبوسی به ریاست شاخوان عبدالله، نائب رئیس اول پارلمان تشکیل شد که در این جلسه، درخواست مذکور رد شد.

از سویی، به دنبال اقدام نیروهای ضد شورش در دورکردن هواداران جریان صدری از پل الجمهوریه در بغداد، میان نیروهای امنیتی عراق و هواداران این جریان درگیری رخ داد.

این درگیری در حالی بود که دادگاه عالی فدرال عراق، درخواست تجدید نظر مبنی بر بی‌اعتباری استعفای نمایندگان فراکسیون صدر را رد کرد.

جاسم محمد عبود، رئیس دادگاه عالی فدرال، سه‌شنبه در مصاحبه اختصاصی اعلام کرد: «شکایاتی در خصوص استعفای نمایندگان وابسته به جریان صدری مطرح شده که برخی از این شکایات به‌دلیل طرح نادرست آن، رد شدند ولی شکایات دیگری نیز در زمان مناسب مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.»

یورش مجدد به منطقه سبز

تظاهرکنندگان عراقی ساعاتی پیش، به سمت ورودی‌های منطقه سبز بغداد به راه افتادند و گزارش‌ها حاکی از آن است که حامیان مقتدی صدر، رهبر پرنفوذ شیعه، بار دیگر منطقه سبز، مکان استقرار مراکز دولتی را بار دیگر هدف یورش خود قرار دادند.

رسانه‌های عراق، چهارشنبه از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در سراسر بغداد و بسته‌شدن راه‌های منتهی به منطقه سبز خبر دادند. این اقدامات ساعاتی پیش از جلسه امروز پارلمان برای رای‌گیری درباره استعفای محمد الحلبوسی به اجرا درآمد.

دستور کار جلسه امروز پارلمان صرفا شامل دو موضوع است که اولین مورد، رای‌گیری در خصوص استعفای رئیس مجلس و مورد دوم، انتخاب معاون اول رئیس پارلمان است. این در حالی است که به پیش‌بینی ناظران، اکثریت نمایندگان به پذیرش استعفا الحلبوسی رای نخواهند داد.

الحلبوسی در پی استعفا با تاکید بر حق نمایندگان جدید مجلس برای انتخاب رئیس جدید، افزود که موضوع استعفای خود را با هیچ‌کس در میان نگذاشته و این تصمیم ربطی به ائتلاف سه‌جانبه (میان او، مسعود بارزانی و مقتدی صدر) ندارد.

الحلبوسی که یکی از برجسته‌ترین هم‌پیمانان مقتدی صدر، رهبر جریان صدری محسوب می‌شود، چند هفته پیش با فراخوان صدر برای استعفای دیگر نمایندگان به هدف انحلال مجلس، مخالفت کرده بود.

تجمع در میدان التحریر

همزمان با نزدیک شدن چهارمین سالروز برپایی تظاهرات اکتبر 2019، تظاهرکنندگان در بیانیه خود خواهان برپایی تجمع در میدان التحریر در اول اکتبر آینده شدند.

در این بیانیه با بی‌اعتنایی به فراخوان‌ها برای یورش به منطقه سبز بغداد، ضرورت پایبندی به مسالمت‌آمیز بودن این تجمع مورد تاکید قرار گرفته است.

احمد الوشاح، یکی از رهبران جنبش اکتبر، از تظاهرکنندگان خواست با حفظ مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات، به فراخوان‌ها برای یورش به منطقه سبز تحت هیچ شرایطی پاسخ ندهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید