پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری جدید تشکیل جلسه می‌دهد

اگرچه هیچ اجماع سیاسی در مورد یک نامزد خاص وجود ندارد، همه احزاب لبنانی بر اهمیت انتخاب رئیس جمهوری جدیدی برای جانشینی میشل عون تاکید دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های رسمی لبنان سه‌شنبه 5 مهر ماه گزارش دادند که نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، خواستار آن شده تا پارلمان برای انتخاب رئیس‌ جمهوری جدیدی در این کشور در 29 سپتامبر تشکیل جلسه‌ دهد.

این در حالی است که هنوز یک اجماع سیاسی بر سر نامزدی خاص یا احتمال موفقیت رای‌گیری برای انتخاب شخص معینی وجود ندارد.

دوره شش ساله ریاست جمهوری میشل عون در 31 اکتبر به پایان می‌رسد به همین دلیل سیاستمداران لبنانی نسبت به خلاء احتمالی ناشی از خالی شدن این پست، ابراز نگرانی کرده‌اند.

سیاسیون لبنان بر این باورند که خالی شدن پست رئیس جمهوری باعث تعمیق بحران نهادی در لبنان می‌شود در کشوری که جناح‌های سیاسی آن از ماه مه گذشته تاکنون موفق به تشکیل یک دولت با اختیارات کامل نشده‌اند.

خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد این جلسه ساعت 11 صبح روز پنج‌شنبه هفته جاری برگزار می‌شود.

برای اینکه نامزدی بتواند در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، باید دو سوم رای نمایندگان متشکل از 128 نماینده را به دست آورد.

میشل عون پس از 29 ماه خلاء پست ریاست جمهوری که طی آن پارلمان نتوانسته بود درباره انتخاب رئیس جمهوری به توافق برسد، رئیس جمهور شد.

ميشل عون
ميشل عون

بن‌بست عدم انتخاب رئیس جمهوری در نهایت با یک سری تفاهمات، به پیروزی میشل عون متحد حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران، منجر شد.

دوره ریاست جمهوری عون محدود شده است و احزاب سیاسی اصلی هیچ توافقی درباره جانشین احتمالی او اعلام نکرده‌اند.

نبیه بری دوشنبه در مصاحبه‌ای با روزنامه «الشرق الاوسط»، بر ضرورت انتخاب رئیس جمهوری جدید و تشکیل دولت برای محافظت از کشور و جلوگیری از آشوب ناشی از «خلاء قانون اساسی» تاکید کرده بود.

نبيه برى
نبيه برى

بری به روزنامه شرق الاوسط گفت: «ضروری است که دولت تشکیل و رئیس جمهوری جدید انتخاب شود تا راه بر کسانی که می‌خواهند با سوء‌استفاده از خلاء پست ریاست جمهوری کشور را به هرج و مرج بکشانند، بسته شود».

وی با بیان اینکه خوش‌بینی نسبت به تشکیل دولت همچنان وجود دارد، خاطرنشان کرد: «تشکیل دولت مانع از خلاء قانونی شده و تمام تلاش‌ها برای به آشوب کشیدن کشور را ناکام خواهد گذاشت».

میشل عون، رئیس جمهوری فعلی لبنان جمعه بر لزوم انتخاب رئیس جمهوری جدید برای کشور و همچنین تشکیل دولتی که تا قبل از پایان دوره ریاست جمهوری او بتواند رای اعتماد مجلس نمایندگان را جلب کند، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید