دیدار رئیس جمهوری یمن با فرستاده سازمان ملل درباره تمدید آتش‌بس

در این دیدار، اقدامات هماهنگ شده سازمان ملل با یمن و جامعه بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس و گسترش دامنه آن به هدف کاستن از درد و رنج مردم یمن مورد بررسی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در راستای تلاش‌های بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس بشردوستانه که مدت تمدید آن، هفته آینده به پایان می‌رسد و با توجه به تداوم موارد نقض از سوی حوثی‌ها، رشاد العلیمی، رئیس شورای ریاستی یمن با هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن که به تازگی به منطقه بازگشته، دیدار کرد.

در این دیدار، اقدامات هماهنگ شده سازمان ملل با یمن و جامعه بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس و گسترش دامنه آن به هدف کاستن از درد و رنج مردم یمن مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، در این دیدار همچنین موضوع اعمال فشار بین‌المللی لازم به منظور وادارسازی حوثی‌ها برای عمل به تعهداتشان بر اساس مفاد اعلامیه سازمان ملل و توافق استکهلم به بحث گذاشته شد.

پیشنهاد تمدید آتش‌بس

العلیمی بار دیگر پایبندی دولت خود را به صلح‌فراگیر مبتنی بر مفاد ابتکار عمل شورای همکاری خلیج و مصوبات گفت‌وگوهای ملی و قطعنامه‌های ذی‌ربط سازمان ملل، بویژه قطعنامه 2216 خاطرنشان کرد.

گروندبرگ در اظهارات رسانه‌ای این هفته خود اعلام کرد که بار دیگر تمدید آتش‌بس برای طولانی‌ترین زمان ممکن را پیشنهاد داده و در انتظار پاسخ طرفین است.

رشاد العلیمی، رئیس جمهوری یمن هفته گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اعلام استقبال دولتش از تمدید آتش‌بس بشردوستانه، تاکید کرد که این امر نباید به زیان آینده مردم یمن و دادن فرصت به شبه‌نظامیان حوثی برای برهم‌زدن ثبات کشور و امنیت جهانی تمام شود.

سازمان ملل متحد در 11 مرداد گذشته اعلام کرده بود که طرف‌های یمنی بر اساس همین مفاد با تمدید آتش‌بس به مدت دو ماه دیگر موافقت کردند.

هانس گروندبرگ، در آن زمان گفت که آتش‌بس برای دو ماه دیگر یعنی از 11 مرداد تا 11 مهر (دوم اکتبر2022) تمدید خواهد شد.

این تمدید پس از آتش‌بس قبلی سازمان ملل صورت گرفت که در فروردین گذشته (آوریل 2022) در تمام جبهه‌های جنگ در یمن به مدت دو ماه اجرایی شد و بر توقف عملیات تهاجمی زمینی، دریایی و هوایی در داخل یمن و از طریق مرزها تصریح کرد.

نشستی هم میان طرفین به منظور توافق بر سر بازگشایی جاده‌های تعز و دیگر استان‌ها با هدف بهبود آزادی تردد مردم در داخل یمن و تسهیل ورود 18 کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده در غرب یمن طی دو ماه، افزون‌بر اجازه دو پرواز هفتگی به و از فرودگاه بین‌المللی صنعا برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید