پرونده دادستان‌ متهم به جاسوسی برای ایران در ترکیه بار دیگر خبرساز شد

منبع قضایی ترکیه به «العربیه»: سرویس اطلاعاتی ترکیه داود یلماز دادستان و دیگر متهمان به جاسوسی برای ایران را به دلیل عدم هماهنگی با خود در خصوص نحوه فعالیتشان در داخل ترکیه بازداشت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پرونده داود یلماز، دادستان ترکیه‌ای که به همراه 15 نفر دیگر به اتهام جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی ایران و ایجاد تشکیلات به منظور ربودن مخالفان رژیم مقیم ترکیه از فوریه گذشته بازداشت شد، از چند روز پیش بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد.

این در حالی است که به گفته جواد جوک، تحلیل‌گر سیاسی ترکیه‌ای، روابط «مستحکم و حسنه» میان تهران و آنکارا و بویژه با حزب حاکم « عدالت و توسعه» به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برقرار است به شکلی که طرفین از هرگونه اقدامی که باعث نارضایتی طرف دیگر شود، پرهیز می‌کنند.

به گفته او، بازداشت و محاکمه یلماز به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی ایران و ایجاد تشکیلات به هدف ربودن افراد مورد نظر این سرویس، به‌رغم وجود اختلاف نظرها میان دو کشور در خصوص برخی مسائل از قبیل پرونده سوریه و جمهوری آذربایجان، نمی‌تواند باعث بروز تنش آشکار در مناسبات فیمابین شود.

جوک در مصاحبه با «العربیه» خاطرنشان کرد: «موضوع بازداشت یلماز و اخراجش از کار، موضوعی داخلی است و بنابراین بسیار نامحتمل است که بتواند باعث ایجاد تنش شدید میان دو کشور شود، بویژه که أمور مشابه با دستگیری یلماز نیز پیشتر رخ دادند و تاثیری بر مناسبات فیمابین نداشتند.

«همکاری اطلاعاتی»

از سویی به گفته یک منبع قضایی ترکیه به «العربیه»، سرویس اطلاعاتی ترکیه، متهمان به جاسوسی برای ایران را به دلیل عدم هماهنگی با خود در خصوص نحوه فعالیتشان در داخل ترکیه بازداشت کرد و بنابراین این بازداشت می‌تواند به شکل موقت، همکاری اطلاعاتی میان این دو سرویس در مرحله آتی را متوقف سازد.

این منبع با اشاره به ربودن مخالفان رژیم ایران در خاک ترکیه تاکید کرد که این گونه عملیات‌ها با هماهنگی با سرویس اطلاعاتی ترکیه انجام می‌شد ولی یلماز و سایر اعضای سازمان او ظاهرا هیچ‌گونه هماهنگی با سرویس اطلاعاتی ترکیه نداشتند که منجر به دستگیری آنها به رغم وجود چند ایرانی در میانشان شد.

منبع قضایی ترکیه خاطرنشان کرد سرویس اطلاعاتی این کشور، مانع فعالیت عوامل همکاری‌کننده با سرویس اطلاعاتی ایران در خاک ترکیه نمی‌شود و به همین دلیل، پرونده یلماز با توجه به دستگیری چند شهروند ایرانی بر این همکاری اطلاعاتی تاثیر خواهد گذاشت و تهران متعاقبا در این پرونده ورود خواهد کرد.

یلماز از 8 ماه پیش به اتهام جاسوسی برای ایران و دریافت 150 هزار دلار از سرویس اطلاعاتی این کشور، زندانی شد که در پی آن «شورای قضات و دادستان‌ها» او را هفته گذشته به موچب ماده 69 اساسنامه داخلی، موقتا از کار بر کنار کرد.

ربودن مخالفان رژیم ایران

در صورت اثبات این اتهامات و با توجه به دیدار یلماز با مهدی حسینی، مدیر عملیات برون‌مرزی وزارت اطلاعات ایران در دفتر خود، این دادستان به 20 سال زندان محکوم خواهد شد.

به گفته رسانه‌های ترکیه، یلماز عملا تشکیلاتی را برای ربودن یک شهروند ایرانی مخالف رژیم و انتقال به ایران در فوریه 2019 در ازای دریافت 50 هزار دلار ایجاد کرده بود.

یلماز پیشتر نیز با شرکت «بای صاغلام» با هدف ربودن مخالفان ایران مقیم ترکیه همکاری داشت که این همکاری به بازداشت احسان صاغلام، مالک این شرکت در فوریه گذشته به همراه یلماز منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید