محمد الحلبوسی استعفای خود را به پارلمان عراق تقدیم کرد

ناظران سیاسی بر این باورند که اکثریت نمایندگان پارلمان رای به قبول استعفای محمد الحلبوسی نخواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه بحران و انسداد سیاسی در عراق که از چند ماه پیش تشدید شده، انتظار می‌رود که پارلمان عراق روز چهارشنبه 6 مهر جلسه‌ای را برای رای‌گیری درباره پذیرش استعفای محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان این کشور برگزار کند.

نسخه‌ منتشر شده از دستور جلسه روز دوشنبه 4 مهر پارلمان عراق، نشان می‌دهد که تنها شامل دو ماده می‌شود که اولی رای‌گیری درباره پذیرش استعفای رئیس پارلمان و دیگری انتخاب معاون اول برای ریاست پارلمان بود.

هم‌پیمان صدر

ناظران سیاسی انتظار دارند که اکثریت نمایندگان پارلمان رای به قبول استعفا محمد الحلبوسی نخواهند داد.

هنوز برای بسیاری از ناظران سیاسی هدف از استعفای الحلبوسی که یکی از هم‌پیمانان مهم مقتدی صدر به شمار می‌رود، مشخص نیست.

اگرچه الحلبوسی یکی از برجسته‌ترین متحدان مقتدی صدر، رهبر جریان صدری‌ها به شمار می‌رود، او اما هفته‌ها پیش با درخواست رهبر این جریان برای استعفای خود همراه با دیگر نمایندگان ائتلاف صدری برای انحلال پارلمان مخالفت کرده بود.

الحلبوسی در عین حال اما بر اهمیت برگزاری انتخابات زودهنگام پس از تهیه مقدمات قانونی و قبل از تشکیل دولت با اختیارات کامل تاکید کرد.

رایزنی داخلی «هیئت هماهنگی» برای تشکیل کابینه

به‌رغم اظهارات اخیر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق و تاکید او بر این که هر کابینه جدیدی بدون حضور جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر، با مشکلات زیاد و موجی از اعتراضات گسترده مواجه خواهد شد، اخبار چند ساعت گذشته حاکی از نشست «هیئت هماهنگی»، رقیب سرسخت صدر با هدف معرفی اعضای کابینه جدید است.

توافق نهایی

مرتضی جواد، یکی از چهره‌های اصلی «جریان الحکمه» به رهبری عمار الحکیم، شامگاه یکشنبه 3 مهر اعلام کرد که طرح توافق نهایی بعد از چندین دور رایزنی، بدون حضور نماینده‌ای از طرف مقتدی صدر، تدوین شد و به امضای رهبران «هیئت هماهنگی»، کُردها و ائتلاف السیاده رسید.
او تصریح کرد، مهمترین بند این طرح یا توافق‌نامه، «حفظ توازن، شراکت و توافق» است و «هیئت هماهنگی» مصمم است که جلسه پارلمان روز سه‌شنبه آینده برگزار گردد.

در انتظار موضع مقتدی صدر

از سویی بسیاری از فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی تاکید دارند هر کابینه‌ای از این نوع زیر ضربات سخت جریان صدری‌ها سرنگون خواهد شد.
برخی هم بر این باورند که باید در انتظار واکنش مقتدی صدر یا یکی از شخصیت‌های وابسته به او ماند.

انسداد سیاسی در عراق

گفتنی است که عراق از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی که در دهم اکتبر سال گذشته (2021) برگزار شد، شاهد انسداد سیاسی بی‌سابقه‌ای بوده که از ژوئیه گذشته به کشمکش و بحران سیاسی وخیم‌تری تبدیل شده و جریان صدری‌ها از یک سو و «هئیت هماهنگی» شیعیان وابسته به ایران از سوی دیگر هر دو تلاش کردند تا با اردوکشی خیابانی و تحصن در مرکز بغداد یکدیگر را در صحنه سیاسی به چالش بکشانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید