وزیر خارجه سعودی: ایران به تعهدات هسته‌ای عمل کند

فیصل بن فرحان از جامعه بین‌المللی خواست با کشورهایی که در کار صدور ایدئولوژی‌های حامی تروریسم هستند، مقابله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، از ایران خواست به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند.

فیصل بن فرحان، شامگاه شنبه دوم مهر، در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تاکید بر حل و فصل اختلافات از راه‌های صلح آمیز، اهمیت حل بحران روسیه و اوکراین و همچنین تمدید آتش‌بس در یمن را خاطرنشان کرد.

وزیر خارجه سعودی در ادامه با تاکید بر لزوم تامین فرصت برقراری صلح و توسعه برای همه کشورها افزود که سعودی بار دیگر فراخوان خود برای بازبینی در شورای امنیت را تکرار کرده و بر پایبندی خود به منشور سازمان تاکید می‌ورزد.

او در خصوص پرونده هسته‌ای ایران، ضمن فراخواندن جمهوری اسلامی به اجرای فوری تعهدات هسته‌ای خود و تقویت روند اعتمادسازی با کشورهای همسایه، خواستار همکاری این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای شد.

لزوم مقابله با حامیان تروریسم

وزیر خارجه سعودی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست با کشورهایی که در کار صدور ایدئولوژی‌های حامی تروریسم هستند، مقابله کند.

بن فرحان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان پشتیبانی سعودی از آتش‌بس یمن، ضرورت بازگشایی جاده‌های استان تعز و تامین شرایط لازم برای شورای ریاستی یمن به منظور انجام وظایف آن را مورد تاکید قرار داد.

او در ارتباط با موضوع فلسطین، با محکوم کردن هرگونه تضعیف راه حل دو کشوری، عنوان کرد که امنیت خاورمیانه، حل این موضوع بر مبنای مرزهای 1967 را ایجاب می‌کند.

بن فرحان در اشاره به پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، اهمیت تسهیل رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه را خاطرنشان ساخت و نسبت به تبدیل لبنان به کانونی برای صدور مواد مخدر و تسلیحات، هشدار داد.

او همچنین حمایت سعودی از امنیت آبی مصر و سودان را اعلام داشت.

وزیر خارجه سعودی در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر توجه ویژه کشورش به «حمایت از روند ترمیم اقتصاد جهانی از طریق حفظ تعادل بازار انرژی و اهمیت سرمایه‌گذاری در انرژی فسیلی و فناوری‌های پاک در دو دهه آینده»، ضرورت «تضمین امنیت منابع انرژی» را خاطرنشان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید