بن فرحان به«العربیه»: آزادی اسيران در اوکراین با دخالت مستقیم ولی‌عهد سعودی انج

ولی‌عهد سعودی با پیگیری مستقیم موفق شده به عنوان بخشی از یک «ابتکار بشردوستانه» رئیس جمهوری روسیه را به آزاد کردن اسرا متقاعد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی جمعه 1 مهر در اظهاراتی اختصاصی به «العربیه» گفت که آزادی 10 زندانی خارجی در مبادله اسیران بین روسیه و اوکراین با دخالت مستقیم شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی صورت گرفت.

فیصل بن فرحان نیز در مصاحبه اختصاصی با شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» گفت که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی موفق شد رئیس جمهوری پوتین را متقاعد کند که زندانیان را به عنوان بخشی از یک «ابتکار بشردوستانه» آزاد کند.

وزیر امور خارجه سعودی همچنین گفت:«همیشه در گفت‌وگو پیچیدگی‌هایی وجود دارد، این گفت‌وگو نیز پیچیده بود، اما در نهایت شاهزاده ولی‌عهد توانست رئیس جمهوری روسیه را متقاعد کند که این ابتکار بشردوستانه را بپذیرد و در این‌کار موفق شد».

بن فرحان افزود:«شاهزاده ولی‌عهد همیشه برای مدت طولانی در صحنه جهانی فعال بوده و به عنوان یک رهبر بر دستیابی به نتایج تمرکز داشته و این همان چیزی است که باعث احترام بسیاری از رهبران جهان به وی شده است».

وزیر خارجه سعودی همچنین جزئیاتی از این مبادله اسیران را فاش و تاکید کرد که تلاش‌ها از آوریل گذشته آغاز شده و لیست زندانیان شامل 10 نفر است که 5 تن از آنها بریتانیایی بودند.

وی افزود: «توانستیم 10 زندانی را با میانجی‌گری شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی آزاد کنیم. ولی‌عهد از آوریل گذشته که با بوریس جانسون،نخست‌وزیر اسبق بریتانیا ملاقات کرد و موضوع پنج شهروند بریتانیایی را درک کرد، تلاش کرد با پوتین رئیس جمهوری روسیه برای آزادی آنها به توافق برسد و از آن زمان ولی‌عهد در پیگیری این پرونده فعال بوده و با جدیت این پرونده را دنبال می‌کرد».

وی گفت: «تماس‌های سعودی برای تکمیل مبادله اسیران نه تنها شامل دو طرف درگیری می‌شد، بلکه با سایر طرف‌های بین‌المللی نیز تماس گرفته شد تا حل و فصل بحران را در اسرع وقت مورد بحث قرار دهند».

فیصل بن فرحان گفت: «زمانی که بحران در ماه مارس گذشته آغاز شد، شاهزاده ولی‌عهد با روسای جمهوری، پوتین و زلنسکی و همچنین با رهبران کشورهای دیگر برای گفت‌وگو در مورد راهکارهای حل این بحران گفت‌وگو کرد. ما فعالانه برای یافتن راه‌هایی کار می‌کنیم. برای ارتباط بهتر، و این بسیار مهم است زیرا گفت‌وگو تنها راه‌حل مسائل است».

شایان ذکر است که رهبران روسیه و اوکراین از میانجی‌گیری ولی‌عهد سعودی که به آزادی و تبادل اسرا انجامید تشکر و قدردانی کردند و این مداخله مستقیم محمد بن سلمان که در چارچوب ابتکار بشردوستانه صورت گرفت با استقبال و تحسین ایالات متحده و بریتانیا همراه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید