یمن: حوثی‌ها منافع ایران را بر منافع مردم یمن ترجیح می‌دهند

رئیس شورای ریاستی یمن گفت حوثی‌ها و حزب‌الله لبنان نبرد آینده خود را در باب‌المندب برنامه‌ریزی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رشاد محمد العلیمی، رئیس شورای ریاستی یمن تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی، منافع ایران را بر منافع مردم یمن ترجیح می‌دهند.

العلیمی در میزگردی مجازی که شامگاه جمعه یکم مهر از سوی «انستیتو خاورمیانه »برگزار شد بار دیگر ایران را به صدور عوامل ویرانگر به یمن و پشتیبانی تسلیحاتی از حوثی‌ها از طریق قاچاق سلاح و همچنین اقدامات توسعه‌طلبانه متهم کرد و از جامعه بین‌المللی خواست جلوی مداخلات ایران را بگیرد.‎

رئیس شورای ریاستی یمن با اشاره به گفته‌های فرماندهان حوثی و حزب‌الله لبنان مبنی بر این که اقدام بعدی آنها در باب المندب و دریای سرخ خواهد بود، خاطرنشان کرد که همکاری متقابلی میان حوثی‌ها و سازمان تروریستی القاعده وجود دارد.

او در این رابطه افزود، حوثی‌ها تعداد زیادی از محکومان القاعده از جمله متهمان به انفجار ناوشکن «یو اس اس کول» را آزاد کرده و برای اجرای عملیات تروریستی به مناطق خارج از کنترل خود گسیل کرده‌اند.

رئیس شورای ریاستی یمن تصریح کرد که شبه‌نظامیان حوثی، در راستای خواسته‌های نامشروع خود، مردم یمن را به گروگان گرفته‌ و دریای سرخ و دریای عرب را از طریق نفتکش «صافر» به مکانی برای چانه‌زنی تبدیل کرده‌اند.

العلیمی در ادامه این سمینار مجازی فاش کرد که حوثی‌ها شروط جدیدی را برای موافقت با تمدید آتش‌بس اعلام می‌کنند در حالی که به مفاد آتش‌بس کنونی و تعهدات قبلی خود عمل نکرده و با بازکردن جاده‌های استان محاصره شده تعز مخالفت می‌ورزند.

او همچنین توضیح داد: «آتش‌بس که بر اساس بازگشایی فرودگاه صنعاء، ورود مشتقات نفتی از بندر الحدیده و بازگشایی جاده‌های تعز شکل گرفت، در حال حاضر در معرض تهدید است.»

وی افزود که دولت به تعهدات خود عمل کرده و بیش از 21 هزار نفر از طریق فرودگاه صنعاء خارج شده و بیش از 50 کشتی حامل سوخت نیز وارد بندر الحدیده شدند ولی حوثی‌ها مانع خروج مخالفانشان شده‌اند.

العلیمی با اشاره به درآمدهای هنگفت سوخت که حدود 300 میلیارد ریال در 6 ماه گذشته برآورد می‌شود، خاطرنشان کرد که حوثی‌ها به تعهد خود بر اساس توافق استکهلم برای پرداخت حقوق کارمندان از محل درآمدهای بندر الحدیده عمل نکرده و 45 میلیارد ریال از حساب ویژه سازمان ملل برای این امر را غارت کردند.

رئیس شورای ریاستی یمن در ادامه با تاکید بر فشارهای بشردوستانه بین‌المللی بر دولتش برای ادامه آتش‌بس افزود: «آتش‌بس یک دستاورد است و نباید به قیمت امتیازدهی به نفع حوثی‌ها تمام شود زیرا این کار کمکی به صلح در یمن و منطقه و همچنین کشتیرانی بین‌المللی نمی‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید