کویت‌ خواستار عدم مداخله ایران در امور داخلی کشورهای همسایه شد

نخست وزیر کویت: خواهان حل سیاسی بحران یمن در چارچوب ابتکارعمل‌های سعودی و شورای همکاری خلیج هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیخ احمد نواف الاحمد الصباح، نخست‌وزیر کویت، از ایران خواست به کشورهای همسایه احترام گذاشته و در امور داخلی آنها دخالت نکند.

نخست‌وزیر کویت، شامگاه پنج‌شنبه، 31 شهریور، در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار حل سیاسی بحران یمن در چارچوب ابتکارعمل‌های سعودی و شورای همکاری خلیج شد.

شیخ احمد نواف در ارتباط با بحران سوریه نیز با تاکید بر عدم وجود راه‌حل نظامی برای این بحران، خواهان حل و فصل سیاسی آن شد.

نخست‌وزیر کویت در سخنرانی خود با بیان نقش تاریخی سازمان ملل در مقابله با رویدادهای ناشی از چالش‌های بزرگ و بحران‌های مزمن جهانی، خاطرنشان کرد: «تعدد و تنوع چالش‌ها و مخاطرات پیش روی بشریت، همکاری بین‌المللی، به دور از راه‌حل‌ یک جانبه‌گرایانه را ایجاب می‌کند.»

او همچنین بر پایبندی کویت به نظام چندجانبه‌گرایی بین‌المللی و اصول و اهداف منشور ملل متحد برای تحقق پیام والای این سازمان تاکید کرد.

به گفته او اقدامات سازمان ملل در خدمت به همه بشریت و در راستای تقویت میانجی‌گری و دیپلماسی پیشگیرانه برای دور نگاه‌داشتن نسل‌های آینده از پیامدهای جنگ‌ و درگیری‌ است.

نخست‌وزیر کویت در ادامه، با اشاره به تحولات اوکراین، بر موضع قاطع کویت مبنی بر پایبندی به اصول حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد در رد کاربرد زور و استفاده از آن برای حل مناقشات تاکید ورزید.

او در ادامه، حمایت کویت از تمامی تلاش‌های بین‌المللی در راستای کاهش تنش و برقراری آتش‌بس به منظور یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای بحران اوکراین را اعلام کرد.

شیخ احمد نواف در بخش دیگری از سخنانش در اشاره به بحران فلسطین افزود: «موضوع فلسطین در جهان عرب و اسلام، جایگاهی مرکزی و محوری دارد و تنش و بی‌ثباتی همچنان در منطقه ما حاکم خواهد بود مگر این که ملت سرافراز فلسطین به تمام حقوق مشروع خود دست پیدا کرده و اسرائیل، نقض حقوق بشر در اراضی فلسطین را متوقف کند.»

نخست‌وزیر کویت همچنین بر ضرورت تلاش با هدف احیای مذاکرات میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین در چارچوب جدول زمان‌بندی معین برای دستیابی به صلح عادلانه و همه‌جانبه تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید