یائیر لاپید در سازمان ملل: تنها تهدید نظامی جدی ایران را متوقف می‌کند

نخست‌وزیر اسرائیل درباره تهدیدات گروه‌های تروریستی و خطر ناشی از احتمال دست‌یابی آنها به سلاح‌های هسته‌ای ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی بن‌بست در مذاکرات احیای برجام، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل طی سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد هشدار داد که چنانچه ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، حتما آن را به کار خواهد برد.

نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه 31 شهریور همچنین تاکید کرد که ایران را تنها با تهدید نظامی جدی می‌توان بازداشت و اسرائیل از توانمندی لازم برای مقابله با تهدیدهای ایران برخوردار است.

لاپید در سخنرانی خود در صحن مجمع عمومی سازمان ملل، به کشورهای طرف مذاکره با ایران گفت که دیگر وقت آن رسیده که توافق سال 2015، موسوم به برجام را رها کنند و به‌دنبال راهکار دیگری باشند.

او تاکید کرد که تهدید نظامی جدی علیه ایران تنها راه بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است. لاپید همچنین افزود: «تنها در آن صورت است که می‌توان با ایران به یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر دست یافت».

نخست‌وزیر اسرائیل ضمن تاکید بر این‌که هرگاه گزینه تهدید نظامی علیه ایران روی میز قرار گرفته، این کشور متوقف شده و عقب‌نشینی کرده، سوگند خورد که «اسرائیل هر کاری که می‌تواند را برای محافظت از شهروندان خود و جلوگیری از نابودی کشورش توسط ایران انجام خواهد داد.»

او همچنین با مرتبط دانستن تهدیدهای ایران علیه اسرائیل با ایده هولوکاست و کشتار یهودیان در اروپا، گفت: «هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم: نخواهیم گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. تا زمانی‌که کسانی هستند که سعی دارند ما را بکشند، هرگز بیکار نخواهیم نشست».

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تهدیدهای هسته‌ای را بزرگترین خطری دانست که اسرائیل و جهان با آن مواجه است.

او درباره تهدید گروه‌های تروریستی و خطر ناشی از احتمال دست‌یابی آنها به سلاح‌های هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

لاپید درباره تهدیدهای ایران علیه اسرائیل نیز گفت: «ایران بارها و بارها اعلام کرده است که می‌خواهد اسرائیل را به‌کلی نابود سازد».

ایران در دهه‌های گذشته، به روش‌های مختلف تلاش کرده تا امنیت ملی اسرائیل را تهدید و برهم زند. رژیم ایران با حمایت مالی و نظامی از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی مخالف اسرائیل در منطقه و نوار غزه، چون حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی و حضور نظامی خود در سوریه، بارها با دست زدن به اقداماتی این کشور را تهدید کرده است.

در آخرین نمونه، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که ایران ده‌ها پایگاه نظامی در خاک سوریه را به کارخانه‌های ساخت موشک تبدیل کرده است.
صلح، عقب‌نشینی و ضعف نیست

یائیر لاپید در ادامه، در اقدامی بی‌سابقه، در خطابه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، صلح را عقب‌نشینی یا ضعف ندانسته و از راه‌حل دو کشور و تشکیل دولت فلسطینی سخن گفت. او گفت راه‌حل دو کشور با فلسطینی‌ها راه‌کار صحیحی است و مانعی ندارد به این شرط که به منبع تهدیدی علیه اسرائیل تبدیل نشود.

لاپید با تاکید بر این‌که «اسرائیل به دنبال صلح با همسایگان خود است»، همچنین از همه کشورهای مسلمان و عرب نیز خواست تا روابط خود را با اسرائیل عادی کنند.

در سال‌های گذشته کشورهای مسلمان بسیاری از جمله ترکیه، روابط خود را در چارچوب طرح صلح موسوم به «معاهده ابراهیم» با اسرائیل عادی و گسترش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید