موج دستگیری‌ها به اتهام «خیانت» میان شبه‌نظامیان ایران در سوریه

این دستگیری‌ها به دنبال اقدام 10 روز پیش حزب‌الله لبنان در بازداشت 17 نفر از عوامل سوری خود به اتهام همکاری با «ائتلاف‌بین المللی» صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، سرویس اطلاعاتی رژیم بشار اسد در چند روز گذشته، 34 نفر از عوامل شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران و حزب‌الله لبنان را در چندین نقطه در منطقه دیر الزور به اتهام همکاری با «ائتلاف بین‌المللی» و طرف‌های خارجی دستگیر کرد.

بر اساس این گزارش، افسران سپاه پاسداران به همراه عواملی از حزب‌الله لبنان و افسرانی از دستگاه اطلاعاتی سوریه، بازجویی از بازداشت‌شدگان را آغاز کردند.

دستگیرشدگان به همکاری با «ائتلاف بین‌المللی» و طرف‌های خارجی و رصد تحرکات عوامل سپاه و حزب‌الله و همچنین، دادن مختصات جغرافیایی مراکز و مواضع نظامی و زاغه‌های تسلیحات در دیر الزور به ائتلاف بین‌المللی متهم شده‌اند که باعث بروز اختلال در تحرکات شبه‌نظامیان مستقر در این منطقه و عدم حضور آن‌ها در این مواضع نظامی شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه به نقل از منابع آگاه افزود که 9 نفر از بازداشت‌شدگان به دمشق منتقل شده و ضمن زد و بند با نیروهای رژیم اسد، به شبه‌نظامیان نبابتی ایران پیوستند.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران بیش از دو هفته است که به عوامل تحت امر خود دستور دادند، تحرکاتشان در منطقه المیادین را از بیم حملات احتمالی ائتلاف بین‌المللی، متوقف کنند.

این دستگیری‌ها به دنبال اقدام 10 روز پیش حزب‌الله لبنان در بازداشت 17 نفر از عوامل سوری خود به اتهام همکاری با «ائتلاف‌ بین‌المللی» صورت گرفت.

همزمان با بروز خیانت در میان شبه‌نظامیان نیابتی ایران، اسرائیل حملات هوایی علیه مواضع این شبه‌نظامیان را افزایش داد. جدیدترین این حملات علیه یگان 2250 در دمشق انجام گرفت که مسئولیت انتقال جنگ‌افزار و نفرات از ایران به سوریه را بر عهده دارد.

شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران متشکل از شیعیان افغان و عراقی نقش رزمی مهمی در سوریه، تحت فرماندهی حزب‌الله لبنان ایفا می‌کنند و در مناطق نزدیک به مرز با عراق و عمدتا مناطق تحت کنترل رژیم اسد مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید