موافقت صدر با تمدید نخست‌وزیری الکاظمی زمینه‌ساز اختلاف در «هئیت هماهنگی» شد

روزنامه «الشرق‌الأوسط»: محافلی در داخل «هیئت هماهنگی» ضمن انتقاد شدید از رویکرد اعلام نامزدی الکاظمی، همچنان بر معرفی محمد شیاع السودانی برای منصب نخست‌وزیری اصرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال اعلام موافقت ضمنی مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی با ابقای مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی در منصب خود با هدف نظارت بر انتخابات جدید پارلمان، اختلافاتی درون «هیئت هماهنگی»، رقیب سرسخت جریان صدری به وجود آمده است.

منابع متعدد سیاسی شیعه، سنی و کرد فاش کردند که نامزدی الکاظمی برای دوره دوم نخست‌وزیری، منجر به بروز اختلافات شدیدی میان دو جریان در داخل «هیئت هماهنگی» (متشکل از نوری المالکی و ائتلاف الفتح و دیگر گروه‌ها و احزاب وابسته به ایران) شده است.

الکاظمی نامزد آرامش

روزنامه «الشرق‌الأوسط» در شماره سه‌شنبه 29 شهریور نوشت احتمال پذیرش نامزدی‌ الکاظمی توسط رهبر جریان صدری بسیار بالا است ولی طرف‌های سیاسی نزدیک به ایران به شدت در تلاشند تمدید نخست‌وزیری الکاظمی را به شکست بکشانند.

مقتدی صدر
مقتدی صدر

در همین رابطه، منبعی وابسته به ائتلاف «جریان الحکمه» به رهبری عمار الحکیم خاطرنشان کرد که برخی نیروهای شیعه با تایید مقتدی صدر، سعی دارند با پیش‌دستی بر اقدامات «هیئت هماهنگی» برای معرفی محمد شیاع السودانی به عنوان نخست‌وزیر آینده، الکاظمی را برای تصدی این منصب مطرح کنند.

به گفته او جریانی از داخل «هیئت هماهنگی» بر این باور است که طرح نام الکاظمی، مذاکره با صدر را از انعطاف‌پذیری بیشتر برخوردار خواهد ساخت اما دیگر محافل داخلی «هیئت هماهنگی» ضمن انتقاد شدید از این رویکرد، بر معرفی السودانی برای تصدی این منصب اصرار دارند.

همزمان، ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی اعلام کرد به همراه نیروهای سیاسی، در راستای به نتیجه‌رساندن گفت‌وگوهای ملی و همگرایی دیدگاه‌ها با هدف پایان‌دادن به بن‌بست سیاسی کشور، بر مبنای مسیری روشن و صرف نظر از موضوع نامزد پست نخست‌وزیری خواهد کوشید.

این در حالی است که رهبران حزب کردستان عراق هیچ اظهار نظری در مورد تمدید نخست‌وزیری الکاظمی نکردند اما یکی از این رهبران خاطرنشان کرد «مسعود بارزانی، طرفدار حل و فصلی پایدار است که تضمین‌کننده ثبات سیاسی و اجتماعی کشور باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید